Основните щатски индекси започват последната сесия за седмицата близо до нивото си в края на търговията в четвъртък след обявяването на по-слаби от очакванията данни за работните места, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 51,64 пункта и достига ниво от 26 779, 05 пункта. Широкият измерител S&P 500 напредва с 0,16% до ниво от 2981,22 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отбелязва минимален ръст от 0,04% до 8120,63 пункта.
Американската икономика е прибавила 130 хил. нови работни места през август, съобщи министерството на труда. Анкетирани от Dow Jones икономисти очакваха ръст на работните места със 150 хил. миналия месец.
Безработицата е останала непроменена на ниво от 3,7%, а заплатите са нараснали повече от очакванията с 0,4% на месечна основа и с 3,2% спрямо август миналата година.
Това е трети пореден месец, в който новосъздадените работни места в САЩ се забавят. През юни американската икономика прибави 178 хил. нови работни места, а през юли – 159 хил.
След обявяването на данните доходността по американските държавни ценни книжа отстъпи от най-високото си ниво по време на сесията. Тази по 10-годишните облигации достига 1,569%, а доходността по 30-годишните ДКЦ се понижава до 2,041%.
Данните и движенията на основните индекси в петък се случват в момент, когато инвеститорите търсят сигнали за следващия ход на Федералния резерв по паричната политика по-късно този месец. Пазарните очаквания за понижаване на лихвите с 25 базисни пункта са 91,2%, показва инструментът FedWatch на CME Group.
Американските индекси са напът да запишат силен седмичен ръст, след като САЩ и Китай се съгласиха да проведат разговори на високо равнище в началото на октомври. Преди сесията в петък Dow и S&P 500 бяха нагоре съответно с 1,2% и 1,6% за седмицата. Nasdaq е отбелязал повишение от 1,9% преди петъчната търговия.
Новината за търговските преговори засили надеждите, че двете най-големи икономики в света може скоро да постигнат значителен напредък по успокояването на продължителния им търговски спор.
„Фактът, че основните индекси достигнаха едновременно нов петседмичен връх потвърждава забавянето в края на август и ако няма нов обрат в търговската война, фондовият пазар вероятно ще постигне мащабно рали“, коментира Кен Берман, основател на компанията Gorilla Trades.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,12% до 98,29 пункта. Еврото поскъпва леко с 0,06% до 1,1039 долара, а паундът поевтинява с 0,14% до 1,2312 долара. Спрямо йената щатската валута отписва 0,13% от стойността си до 106,78 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава, тъй като търговското напрежение между САЩ и Китай продължава да натежава върху нагласите въпреки постигнатия дипломатически пробив.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняват с 93 цента до 60,02 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписват 1,08 долара до 55,22 долара за барел.
Въпреки това Брент все още е напът да регистрира четвърти пореден седмичен ръст, докато WTI се готви да отбележи втора поредна седмица на повишение на цената си.
Американските фючърси върху златото поскъпват с 0,52% до 1533,5 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,20 ч. българско време.