Часове след като Китай обяви ответни мита върху американски стоки в петък, президентът Доналд Тръмп нареди на американски компании „да започнат да търсят алтернатива на Китай, включително като върнете компаниите си у дома и произвеждате продуктите си в САЩ“.
Залогът е висок: американски компании са инвестирали общо 256 млрд. долара в Китай между 1990 и 2017 г. спрямо 140 млрд. долара, инвестирани от китайски компании в САЩ, сочат данни на института Rhodium Group.
Някои американски компании започнаха да местят операциите си извън Китай още преди началото на търговската война преди повече от една година. Но ограничаване на дейността и пълно преместване на производството извън Китай ще отнеме време. Освен това американски компании като тези в секторите на авиоиндустрията, услугите и търговията на дребно със сигурност ще устоят на натиска да напуснат пазар, който не само е огромен, но и продължава да расте, пише Ройтерс.
За разлика от Китай САЩ нямат икономика с централно планиране. Тогава какви правни действия може да предприеме президентът, за да принуди американските компании да изпълнят нареждането му?
Тръмп наистина разполага с някои мощни инструменти, които не изискват одобрението на Конгреса:
Още мита
Тръмп може да направи повече от това, което вече прави, а именно да увеличи митата, за да ограничи дотолкова печалбите на компаниите, че за тях да стане неизгодно да продължават да оперират в Китай.
В петък американският президент повиши с пет процентни пункта 25-процентните мита, които вече са в сила за китайски вносни стоки на стойност близо 250 млрд. долара, включително суровини, машини и готови продукти. Новите по-високи мита от 30% ще влязат в сила от 1 октомври.
Той заяви още, че планираните мита от 10% върху още произведени в Китай потребителски стоки на стойност около 300 млрд. долара ще бъдат повишени на 15%, като те ще влязат в сила на 1 септември и 15 декември.
Освен че ще оскъпи закупуването на компоненти от китайски доставчици повишаването на налозите наказва американски компании, които произвеждат стоки чрез съвместни дружества в Китай.
Национално извънредно положение
Тръмп може да третира Китай като Иран и да нареди санкции, които може да включват обявяване на национално извънредно положение въз основа на Международния закон за извънредните икономически правомощия (IEEPA) от 1977 г.
След като бъде обявено извънредно положение, законът дава на Тръмп широка власт да блокира дейности на отделни компании или дори на цели сектори от икономиката, казват бивши федерални служители и правни експерти.
Например, заявявайки, че кражбата от Китай на интелектуална собственост на американски компании представлява национално извънредно положение, Тръмп може да нареди на американските компании да избягват определени трансакции като закупуване на китайски технологични продукти, казва Тим Мейер, директор на Международната програма за правни учения във Vanderbilt Law School в Нешвил.
Тръмп използва сходна стратегия по-рано тази година, когато заяви, че нелегалната имиграция е извънредно положение и заплаши да наложи мита върху целия мексикански внос.
преди 5 години ха! ти сериозно ли ? с военна хунта е даже хептем без администрация ! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Изглежда сякаш един човек в САЩ еднолично решава всички важни въпроси. Няма сенат, дебати, комисии, изслушване на експерти, гласуване...Това е много хитра система. Ако я въведем тук ще спести много пари на данъкоплатците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години идеята не беше раб. места да се върнат в сащ, тия неща ги говореше за вътрешна консумация. ако се замислиш, за чий да връщат мръсните индустрии обратно у дома при положение че не са имали проблеми с безработицата.но ако кажеш на реднека че удряме китай щото ни крадът техноногично и щото станаха много силни на наш гръб, неукия избирател няма да разбере, но виж ... да върнем работата у нас звучи по... приемливо :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Интересно е, че дефицита на САЩ с Китай намалява, но за сметка на това се увеличава с куп други държави от региона. С една дума, работните места в САЩ не са се върнали от КНР, а са отишли във Виетнам, Индия и т.н. Голям конкурент видяха САЩ в КНР. отговор Сигнализирай за неуместен коментар