Американският президент Доналд Тръмп разкритикува Китай в поредица от туити в момент, когато представители на двете страни се готвят да възобновят блокираните преговори за дългоочаквано търговско споразумение, предава CNBC.
Тръмп заяви, че Китай не купува повече американски земеделски стоки, както обеща, и вероятно опитва да протака преговорите в очакване на резултата от президентските избори през 2020 г.
„Китай се представя много лошо, най-лошата година от 27 години. Предполагаше се, че сега ще започне да купува нашите земеделски стоки – никакви признаци, че прави това. Това е проблемът с Китай, те просто не се справят“, написа Тръмп.
Американският президент отправя критиките в момент, когато делегация начело с финансовия министър Стивън Манучин и търговския представител Робърт Лайтайзър е в Шанхай, за да се срещне с китайските си колеги. Макар че американски официални представители охладиха очакванията за голяма сделка тази седмица, има надежда, че поне може да бъде постигнат напредък в битката с реципрочните мита, която започна преди около година и половина.
В туитовете си Тръмп изрази скептицизъм и заяви, че не може да се има доверие на Китай. Той допълни, че азиатската страна може да чака резултатите от изборите догодина с надеждата, че ще надделее някой като „заспалия Джо“ - прякора, с който нарича бившия вицепрезидент Джо Байдън.
Въпреки твърденията на Тръмп Китай настоява, че купува американски земеделски стоки.
Държавната осведомителна агенция Синхуа съобщи в неделя, че милиони тонове американска соя са били доставени в Китай до 19 юли. Агенцията допълни, че компаниите търсят соя, памук, свинско месо и сорго (вид тревисто растение – бел. ред.). Соята е от особено важно значение в спора между двете страни, като американският износ е нараснал със 727 млн. долара през май и се е повишил със 7% от началото на годината спрямо същия период на 2018 г.
Въпреки това търговският дефицит между двете страни се разширява.
През май американският износ към Китай е нараснал до 9,1 млрд. долара, но вносът е скочил с 39,3 млрд. долара, с което дефицитът тази година достига 137,1 млрд. долара.
Търговският дефицит между САЩ и Китай все пак намалява с 15 млрд. долара спрямо същия период на миналата година, когато достигна 419,5 млрд. долара.