Четвъртият по големина американски кредитор Wells Fargo обяви 20-процентно увеличение на печалбата си през второто тримесечие, което отчасти се дължи на агресивното съкращаване на разходите, съобщава CNBC.
Нетната печалба на финансовата институция се повишава с 20% до 6,2 1млрд. долара или 1,3 долара за акция през периода април – юни. За сравнение, през същия период на миналата година печалбата беше 5,2 млрд. долара.
Приходите на Wells Fargo достигнаха 21,58 млрд. долара при прогноза от Refinitiv за 20,93 млрд. долара.
Балансовите салда по кредитите в края на юни възлизат на 949,9 млрд. долара, което е с 1,6 млрд. долара повече спрямо първото тримесечие, тъй като расте кредитирането за покупка на недвижими имоти и автомобили, както и броят на издадените кредитни карти.
Нетният доход от лихви възлиза на 12,1 млрд. долара, а нетният лихвен марж спадна с 9 базисни точки спрямо предходното тримесечие до 2,82% до най-ниската си стойност от 2016 г. поради преоценки, по-високи депозитни разходи и „среда с по-ниски лихвени проценти“. Нетният лихвен марж съответно се размина с очакванията на анализаторите.
Понижаването на лихвените проценти, което вероятно ще предприеме Федералния резерв, създава загриженост на Wall Street за това кога и колко сериозно ще пострадат банките, коментира Bloomberg.
„Увеличихме кредитите и депозитите в края на периода, както и печалбата си преди данъци в сравнение с първото тримесечие и в сравнение с преди една година“, заяви главният финансов директор на Wells Fargo Джон Шрюсбъри.
Финансовият директор освен това подчерта и силната капиталова позиция на банката, след като тя е предоставила 6,1 млрд. долара на акционерите под формата на дивиденти и обратно изкупуване на акции. Сумата е с 52% повече в сравнение с предходния период.
По отношение на Wells Fargo обаче много анализатори са в изчаквателна позиция, тъй като искат да получат актуална информация за напредъка на банката в търсенето на нов изпълнителен директор, както и по отношение на усилията, които се полагат за увеличаване на приходите и поддържане на разходите под контрол.
Последният главен изпълнителен директор на американския кредитор Wells Fargo Тимъти Слоун подаде оставка в края на март след 31 година в институцията като част от плана на банката да се възстанови от серията скандали, в които беше замесена.
През 2016 г. Wells Fargo призна, че е открила 3,5 млн. фалшиви клиентски сметки, за което беше наказана от Федералния резерв на САЩ.
През 2017 г. банката се извини, че е таксувала 570 хил. клиенти за автомобилни застраховки, от които не са се нуждаели. Вътрешен преглед на кредитора установи, че около 20 хил. от тези клиенти не са могли да изплащат кредитите си за автомобили и те са им били отнети отчасти заради ненужните разходи за застраховка.
Същата година Wells Fargo разкри, че някои притежатели на ипотека са били неправомерно таксувани заради пропуснат срок за фиксиране на лихвите, въпреки че забавянията били по вина на банката.
Акциите на банката поевтиняха с около 0,5% през последните три месеца в сравнение с ръст на S&P 500 с 3,7%. Акциите отчитат ръст в цената си с едва 1% от началото на годината в сравнение с двуцифрените повишения при повечето от другите големи банки.