Американските фондови пазари продължават да бележат рекорди и през новата седмица. Водещите индекси завършиха борсовата сесия в понеделник с леки ръстове, които обаче бяха достатъчни, за да се отчете ново силно представяне.
Позитивните настроения са по-сподавени в очакване на разгара на сезона на отчетите тази седмица, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави нови над 27 пункта (0,1%), достигайки ниво от 27 359,16 пункта. Широкият измерител S&P 500 едва премина кота нула, достигайки до ниво от 3014,30 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite пък се увеличи с над 14 пункта (0,17%) до 8258,18 пункта.
По-рано днес банка Citigroup представи отчета си за тримесечието, който се оказа по-добър от очакванията на анализаторите. По-късно през седмицата предстоят отчетите и на други големи кредитори като J.P. Morgan Chase, Morgan Stanley, Bank of America и Goldman Sachs.
Това тримесечие прогнозите за представянето на публично търгуваните компании за мрачни. Очакванията са печалбата в S&P 500 да отбележи спад от 3%, показват данни на FactSet.
„Ниските очаквания създават възможността обявленията да изненадат в положителен аспект и да осигурят отскок за фондовите пазари“, посочва Брус Битълс, главен инвестиционен стратег на Baird.
Търговията в понеделник се разви на фона на рекордите си от миналата седмица. За първи път миналата седмица Dow приключи сесия на ниво над 27 000 пункта, а S&P 500 премина прага от 3000 пункта. Nasdaq също достигна рекордно ниво.
Пазарите получиха тласък, след като гуверньорът на Федералния резерв Джером Пауъл даде сигнал, че по всяка вероятност се задава понижаване на лихвените проценти.
Във фокуса на инвеститорите днес бе и новината, че китайският икономически растеж се е забавил до 6,2% през второто тримесечие спрямо година по-рано, което е най-ниският му темп от поне 27 години насам на фона на продължаващата търговска война между Пекин и САЩ. Въпреки това увеличението на брутния вътрешен продукт е в унисон с пазарните очаквания.
Американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter по повод данните, че това именно е причината, заради която „Китай иска да сключи сделка“.
На стоковите пазари цената на петрола се придвижи в посока надолу. Американският сорт WTI поевтиня с 1,54% до 59,28 долара за барел. В същото време фючърсите върху международния бенчмарк Брент се разменят с понижение в стойността от 0,87% до 66,14 долара.
Златото обаче поскъпва с 0,32% до 1416,70 долара за тройунция.
Доходността по американските облигации намалява до съответно 2,087% и 2,607% за 10-годишните и 30-годишните държавни ценни книжа.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, нараства до 96,94 пункта.