Основните американски индекси започват сесията във вторник разнопосочно, след като САЩ заплашиха да наложат нови мита върху европейски стоки, което охлади ентусиазма от търговското примирие между Вашингтон и Пекин, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава леко с 5,46 пункта и достига ниво от 26 711,97 пункта. Широкият измерител S&P 500 напредва с 0,9% до равнище от 2967,15 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite остава на нивото си от предходната сесия от 8091,77 пункта.
В понеделник американското правителство заплаши да наложи мита върху още стоки от Европейския съюз на стойност 4 млрд. долара заради дългогодишния спор за нерегламентирани субсидии за авиационната индустрия. Службата на американския търговски представител публикува списък с продукти, сред които маслини, италианско сирене и уиски, които може да бъдат обложени с нови данъци наред с въведените през април.
Новата вълна от предложени мита беше обявена заради 15-годишен спор в Световната търговска организация (СТО) заради предоставяните субсидии на американския самолетопроизводител Boeing и на европейския му конкурент Airbus.
„С това общият внос, подложен на потенциални мита, достига около 25 млрд. долара и е напомняне, че на практика краят на търговската война на Тръмп не се вижда“, казва Иън Линген от компанията BMO Capital Markets. „Едно нещо е сигурно, оптимизмът, че Осака е успокоила притеснението на Фед заради „несигурността“ пред световната икономика, бързо се изпарява“, допълва той.
Производителите на чипове и технологичните компании помогнаха на широкия измерител S&P 500 да достигне исторически връх в понеделник сред възобновяването на търговските преговори между САЩ и Китай.
Този месец бележи най-дългия икономически растеж в американската история, който достига десет години. Но ръстът на БВП на САЩ през този период беше вял в сравнение с този на други икономики.
„Настоящото разширяване на икономиката е най-мразеното в историята, тъй като песимистите твърдят, че е свързано с най-голямото неравенство на доходите и богатството“, казва Ед Ярдени, президент на Yardeni Research. Той очаква ръстът да продължи и след 2019 г.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,008% и 2,536%.
Доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отбелязва минимален спад от 0,08% до 96,77 пункта. Еврото поскъпва с 0,09% до 1,1293 долара, а паундът поевтинява с 0,31% до 1,2598 долара. Спрямо йената щатската валута поевтинява с 0,27% до 108, 14 йени за долар.
На стоковите пазари цените на петрола се понижават, тъй като притесненията, че световната икономика може би се забавя, взеха превес над споразумението на ОПЕК и съюзниците й, включително Русия, за удължаване на съкращенията на добива до идния март.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с 80 цента до 64,30 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписват 90 цента до 58,17 долара за барел, след като достигнаха най-високото си ниво от пет седмици в понеделник.
Цената на златото нараства във вторник, след като отбеляза най-големия си процентен спад за един ден от две години и половина в предходната сесия на фона на намаляването на апетита към риск.
Американските фючърси върху златото поскъпват с 0,40% до 1394,9 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,45 ч. българско време