IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Fitch понижи рейтинга на държавния мексикански петролен концерн Pemex

И в четвъртък Мексико и САЩ не постигнаха споразумение, според Майк Пенс митата ще бъдат въведени в понеделник

10:15 | 07.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Шестте съществуващи рафинерии на Pemex работят на 35% от капацитета си поради хроничните недостатъчни инвестиции. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Шестте съществуващи рафинерии на Pemex работят на 35% от капацитета си поради хроничните недостатъчни инвестиции. Снимка: Ройтерс

Fitch е първата водеща рейтингова агенция, която понижи рейтинга на мексиканската държавна петролна компания Pemex до статута на неинвестиционен. Преоценката до "BB +" след досегашния рейтинг "BBB-" представлява провал за опита на президента Андрес Мануел Лопес Обрадор да върне компанията по пътя към успеха.

Ако и Moody's понижи рейтинга на Pemex до по-ниска степен, много инвеститори могат да бъдат принудени от инвестиционните си мандати да продадат корпоративни облигации на стойност до 16 млрд. долара, предава DPA.

Последните правителствени мерки за спасяване на Pemex, включително рекордният банков заем от 8 милиарда долара от миналия месец, няколко данъчни облекчения и обещание да не издава нов дълг тази година, не са успели да убедят Fitch, че компанията може да обърне тенденцията на 14-годишен спад в производството и да намали дълга от 106,5 милиарда долара. 

Шестте съществуващи рафинерии на Pemex работят на 35% от капацитета си поради хроничните недостатъчни инвестиции, докато производството на петрол е по-малко от половината от онова, което беше преди – на ниво от 1,68 млн. барела дневно през април.

„Негативната перспективи за Pemex отразява потенциала за по-нататъшно влошаване на кредитния профил на компанията до „ССС ", се казва в изявлението на Fitch. „Въпреки че Pemex приложи някои мерки за намаляване на разходите и получи умерени данъчни облекчения от Мексико, компанията продължава да не може да инвестира сериозно в бизнеса си по веригата, което може да доведе до по-нататъшно намаляване на производството и запасите".

На фона на търговското напрежение между Мексико и САЩ ден по-рано Fitch понижи и кредитния рейтинг на Мексико, като се позовава на ситуацията в Pemex. От своя страна Moody's понижи перспективата на страната до „отрицателна“.

На този фон двете държави не успяха да постигнат напредък в преговорите си за укрепване на сигурността по границата, за да предотвратят въвеждането на американски мита срещу съседната страна. „Към днешна дата митата ще влязат в сила в понеделник", заяви американският вицепрезидент Майк Пенс в четвъртък пред репортери.

Резултатите от преговорите в четвъртък трябва да бъдат оценени и представени на президента Доналд Тръмп, който в крайна сметка последен взема решения. Външният министър на Мексико Марсело Ебрард заяви, че преговорите следва да продължат в петък. „Искаме да постигнем споразумение“, поясни той.

„Мексико постига напредък, но недостатъчен“, каза от своя страна Пенс. „Мексико трябва да направи много повече, за да сложи край на тази криза по нашите граници", поясни политикът. Той призна, че и в САЩ има нужда от догонване при законодателството. Наркобанди и трафиканти са използвали пропуски в американското законодателство, за да прехвърлят хора в САЩ, пояснява Пенс.

Според официални данни 144 000 души са били арестувани само през май на южната граница на САЩ, много от тях са деца, които пътуват без родителите си. Това е три пъти повече от броя им година по-рано. Всяка година стотици хиляди хора бягат от бедността и насилието в Гватемала, Ел Салвадор и Хондурас и преминават от Мексико в Съединените щати.

Мексиканското правителство обяви разполагането на новосъздадената Национална гвардия в южната част на страната. 6000 служители са прехвърлени до границата с Гватемала, заяви Ебрард в четвъртък. В сряда войници и полицаи саарестували около 600 мигранти от Централна Америка в южната част на Чиапас. Министерството на финансите също така замрази сметките на различни хора, замесени в контрабандата и организирането на незаконни мигрантски каравани.

Тръмп заплаши да наложи наказателни мита от пет процента за целия внос на стоки от Мексико, ако съседната страна не въведе бързо по-строги мерки за сигурност на границите. Постепенно митата могат дори да се повишат до 25%. Мярката се счита за много спорна в САЩ, защото Мексико е един от най-важните търговски партньори на страната.

Критиците предупреждават за повишаване на цените в САЩ и сериозно въздействие върху икономиката и в двете съседни страни. „Много хора, включително сенатори, нямат представа за какво говорят, когато става въпрос за митата“, поясни Тръмп в четвъртък.

Митата могат да засегнат и европейски компании като VW, BMW и Daimler, които произвеждат в Мексико. Но в четвъртък BMW не показа притеснение: базираният в Мюнхен автомобилен производител заяви, че въпреки настоящия спор не вижда никаква причина за промяна в плановете си за Мексико. „BMW държи на инвестиционните си планове за Северна Америка“, заяви производственият директор Оливър Ципсе при откриването на фабрика на BMW в централния мексикански град Сан Луис Потоси. BMW продава автомобилите си по целия свят, макар че повечето страни увеличават митата за вносните автомобили, каза той.

Други автопроизводители, като Toyota, наскоро предупредиха, че наказателните мита могат да навредят на индустрията като цяло.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още