IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Потоците към взаимните фондове в САЩ не определят борсовия тренд

Според изследвания ефектът от нетните вложения върху цените на акциите се компенсира напълно в рамките на 10 месеца

11:42 | 22.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Дали инвестиционните потоци към взаимните фондове в САЩ са добър контриращ индикатор? Определено в момента изглежда така, пише Марк Хълбърт за MarketWatch.

От началото на годината досега от взаимни и борсово търгувани фондове са изтеглени над 24 млрд. долара при положение, че пазарът отчете най-силните си първи пет месеца от години.

През последното десетилетие обаче инвеститорите изтеглиха над 400 млрд. долара от взаимните фондове, докато S&P 500 нарасна с повече от 14%.

Излиза, че тегленията от фондовете ни казват много малко за средно- и дългосрочните тенденции на борсата.

Да вземем 2013 и 2014 г. например. През тези две години е имало значителен нетен приток на капитали в американските фондове за акции, като индексът S&P 500 (заедно с дивидентите) е нараснал съответно с 32% и 14% - над средния ръст в исторически план. Нищо контриращо.

Академичните изследвания подкрепят предчувствието ми, че вложенията във фондовете не са показателни за средно- и дългосрочните пазарни тенденции, споделя Хълбърт.

Едно от най-влиятелните такива изследвания се появи през 2012 г. в Journal of Financial Economics. Негови автори са Ави Уол и Шмуел Кандел (вече покойник), професори по финанси в Университета в Тел Авив, и Ази Бен-Рефаел, професор по финанси в Университета на Индиана.

Професорите откриват, че потоците към фондовете имат краткосрочен ефект върху пазара, като нетните вложения съвпадат с по-високи цени и обратното.

Тези ефекти обаче бързо се неутрализират. Учените откриват, че 85% от непосредствения ефект от нетните вложения се компенсира в рамките на 4 месеца, а 100% от него изчезва до 10 месеца.

Informa Financial Intelligence пък открива, че основното компенсиране се случва в рамките на 1-2 седмици, последвано от вторично до 1-2 месеца.

Струва си да се отбележи, че тези изследвания опровергават т.нар. Голяма ротация (между класовете активи – бел. ред.) - идеята, популярна преди няколко години, че с повишаването на лихвите и поевтиняването на облигациите, големи суми ще се насочат към акциите, вдигайки цените им. Както добре знаем това не се случи.

След като пазарът на акции нарасна сериозно през последните няколко години, може да изглежда, че Голямата ротация е валидна, но не й вярвайте, завършва Хълбърт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още