Американските пазари завършиха борсовата сесия във вторник с ръстове, успявайки да възстановят част от загубите в понеделник на фона на отслабващото притеснение на инвеститорите от подновеното търговско напрежение между САЩ и Китай, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза ръст от над 200 пункта (0,82%) до ниво от 25 532,05 пункта, стимулиран от поскъпването на акциите на Visa и Boeing. Това е и най-доброто представяне на показателя от 12 април насам.
Широкият измерител S&P 500 прибави 0,8%, достигайки 2834,41 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се придвижи напред с 1,14% до ниво от 7734,49 пункта.
„Причината да наблюдаваме това възстановяване е, тъй като фундаментите не са се променили“, посочва Кевин Милър, главен информационен директор на E-Valuator Funds. По думите му американската икономика остава силна.
„Този проблем с китайското търговско споразумение променя инвестирането в нещо, приличащо повече на спекулиране, тъй като никой не знае в каква посока може да тръгнат нещата“, допълва той.
Акциите на Boeing и Caterpillar прибавиха 1,7%, а на Apple - 1,6%.
Цената на книжата в банковия сектор също напреднаха, като тези на Citigroup и Bank of America поскъпнаха със съответно 1,4% и 1,3%, а на J.P. Morgan Chase с 0,8%.
При технологиите акциите на Microsoft прибавиха 1,12%, а тези на Cisco Systems 1,4%.
Книжата на Coca-Cola поскъпнаха с 1,33%.
Грег Лукън, главен изпълнителен директор на Luken Investment Analytics, смята, че това е „скок на мъртва котка“ (dead cat bounce - временно възстановяване на цената на акциите след значителен спад, причинено от закупуване с цел покриване на позициите – бел.ред.).
„Само историята ще каже дали това е добре или зле“, посочва още той.
Водещите американски индекси отбeлязаха силни понижения в понеделник, след като китайските власти обявиха, че възнамеряват да наложат контрамита върху американски вносни стоки за 60 млрд. долара от началото на юни. Dow and S&P 500 отписаха по около 2,4%, а Nasdaq – 3,4%.
Във вторник петролът също поскъпна. Международният бенчмарк Брент прибави 1,34% към цената си до 71,17 долара за барел. От своя страна фючърсите върху американския сорт WTI прибавиха 1,10% до стойност от 61,71 долара за барел.
Златото на свой ред поевтинява с 0,3% до 1297,90 долара за тройунция.
При американските държавни ценни книжа доходността по 30-годишните и 10-годишните облигации нараства до съответно 2,853% и 2,414%.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, също прибавя 0,21% до 97,52 пункта.