Приходите на американското правителство от мита продължават да растат. От 2010 г. до 2018 г. постъпленията от федералните такси, получени от митническите власти достигат средно между 30-40 млрд. долара годишно, пише Дан Копф за Quartz.
Но, когато президентът Доналд Тръмп стартира новата търговска война с Китай, нещата се промениха рязко във възходяща посока.
На фона на увеличението на митата, които бяха наложени през септември 2018 г., федералните приходи от митническите налози достигнаха 75 млрд. долара годишно през първото тримесечие на тази година, посочват от Американското бюро за икономически анализи.
Голяма част от този растеж се дължи на по-високите стойности на митата, които Вашингтон наложи на вносните стоки от Китай – основен търговски партньор на САЩ.
Тази нощ влязоха в сила и новите увеличения от 10% на 25% върху 5,7 хил. китайски продуктови категории, въпреки че администрацията на Тръмп реши да прекрати повишаването на налозите, ако видят съществен напредък в преговорите с Пекин.
През първите три месеца на 2019 г. митата съставляват около 3,6% от общите приходи на федералното правителство, в сравнение с стойността от 2,2% за същия период преди година, и 1,7% през периода януари-март за 2017 г.
Американският президент твърди, че тези мита увеличават приходите на правителството за сметка на Китай.
Икономисти обаче смятат, че това не е точно така.
Те посочват, че при вносни стоки, върху които са наложени американски мита, налозите се заплащат от вносителя, не от износителя, което значи, че зад този тип правителствени приходи стоят не китайските компании, а бизнесът от САЩ, респективно американските потребители.
Наскоро публикувано проучване на икономисти от Университета в Чикаго и Федералния резерв на САЩ разкрива, че митата, наложени през 2018 г. от САЩ върху вноса на миялни машини са довели до 12-процентно увеличаване в цените за потребителите.
В този случай специалистите подчертават, че митата са довели до около 1,5 млрд. долара допълнителни разходи за американските потребители заради скоква в цените, почти 20 пъти повече, отколкото е размерът на правителствените приходи от мита върху този продукт (80 млн. долара).
преди 5 години Американските компании изнесоха в Китай евтините работни места, без които не са конкурентни. Ако ги върнат обратно в САЩ, това няма да реши проблемите им - китайските стоки дори и с митата пак ще са по-евтини. А компаниите ще загубят огромния и бързо растящ китайски пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Освен това митата дефакто повишава себестойността на продукцията произведена в САЩ. Ако САЩ искат да се затворят в собствения си пазар от 300млн ок. За сравнение само ЕС е 700 млн. Просто Тръмп трябва да бъде игнориран и сам ще си дойде.на мястото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Митата ги плащат потребителите , не вносителите. Както ДДС го плащам аз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ами да купуват американски стоки. Те са без мито. Да не купуват китайски ***. Аз една бургия не мога да намеря със сват. Едно време завод "Болшевик" в Габрово правеше истински инструменти.!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар