Lockheed Martin обяви, че печалбата ѝ през първото тримесечие е скочила с 47% и повиши прогнозата за печалбата си за годината, подкрепена от силното търсене на ракетите и изтребителите й, съобщава Ройтерс.
Книжата на компанията поскъпват с над 6% преди началото на борсовата търговия.
Водещият оръжеен доставчик на Пентагона, който произвежда изтребителите F-35, очаква печалбата му за цялата година да варира между 20,05 и 20,35 долара на акция спрямо прогнозираните преди това между 19,15 и 19,45 долара за акция.
Очаква се американските производители на оръжие да се възползват от по-силното търсене в света на изтребители и боеприпаси и от по-високите бюджети за отбрана на САЩ през фискалната 2020 г.
Печалбата на базираната в Бъдезда, щата Мериленд, компания е нараснала до 1,70 млрд. долара, или 5,99 долара на акция, през първото тримесечие до 31 март спрямо 1,16 млрд. долара, или 4,02 долара за акция година по-рано.
След изключване на еднократните ефекти компанията обяви печалба от 5,73 долара на акция, което е доста над средните очаквания на Wall Street за 4,34 долара на акция, сочат данни на Refinitiv.
САЩ обмислят да разширят продажбите на произвежданите от Lockheed изтребители F-35 към пет нови страни, сред които Румъния, Гърция и Полша, в момент когато европейските им съюзници оптимизират отбраната си срещу засилващата се Русия, каза официален представител на Пентагона пред Конгреса в началото на април.
Припомняме, че в началото на годината българският парламент също гласува мандат на правителството да започне преговори със САЩ за закупуване на нови самолети F-16 за военновъздушните ни сили, произвеждани от американската компания.
Нетните продажби на Lockheed Martin за тримесечието са нараснали с 23% до 14,34 млрд. долара.
Компанията посочи „действията на правителството за предотвратяване на продажбата или доставката на продукти на корпорацията“ в списъка си от фактори, които може да се отразят на бъдещите й отчети, пише CNBC. Гигантът в областта на отбраната отбеляза, че действията на правителството включват отлагането от Конгреса на одобрения за износ за Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Турция.
Търговските политики и санкциите също може да окажат въздействие върху бизнеса на компанията, както и неотдавнашното решение на Пентагона да замрази продажбите на изтребителите F-35 за Турция.
По-рано този месец САЩ замразиха доставката на два изтребителя F-35 на Турция, за да накарат Анкара да се откаже от намерението си да сключи сделка за милиарди долара за закупуване на руските зенитно-ракетни системи С-400.
F-35, който е най-голямата програма на Lockheed Martin, се финансира и произвежда отчасти от Турция, която е съюзник на САЩ в НАТО. Ако Анкара бъде отстранена от групата на F-35, Lockheed ще трябва да замени производството на фюзелажа и колесниците за F-35 в южната ни съседка. Освен това 100-те изтребителя F-35, които Турция се надяваше да прибави към арсенала си, ще бъдат преместени в сложния производствен график на компанията, за да се гарантира, че поточната линия на гиганта в отбраната ще работи без прекъсвания.