Специалният прокурор Робърт Мълър официално е завършил своето близо двугодишно разследване за евентуалната намеса на Русия в президентските избори в САЩ от 2016 г., на които за държавен глава бе избран Доналд Тръмп.
Мълър е представил дългоочаквания си доклад на министерството на правосъдието, слагайки край на разследването, продължило през почти целия досегашен мандат на президента, и по всяка вероятност ще разпали политическа битка със заключенията си, съобщава в. Wall Street Journal.
В писмо до съдебните комисии в Камарата на представителите и Сената главният прокурор Уилям Бар посочва, че разследването е завършено и ще може да представи на Конгреса „принципните заключения“ на Мълър най-рано този уикенд.
Заключенията се очаква да бъдат направени публични, въпреки че остава неясно дали Бар ще публикува пълния доклад.
Разследването на Мълър доведе до повдигането на обвинения срещу 34 души, включително на шестима, които бяха част от предизборната кампания на Доналд Тръмп.
Адвокатите на президента от своя страна вече са поискали да се запознаят предварително със заключенията на Мълър, преди те да бъдат огласени, предаде БТА.
Адвокатът на Тръмп Рудолф Джулиани уточни обаче, че няма гаранции, че юристите на президента ще имат възможност да го направят.
В съвместно изявление Джулиани и другият адвокат на Тръмп Джей Секулоу също така изразиха задоволство от самия факт, че Мълър е предал доклада си.
В коментар за доклада от Белия дом заявиха, че все още не са го получили, нито са наясно със съдържанието му. Сега следващата стъпка е на главния прокурор Бар, каза прессекретарят на президентството Сара Сандърс. „Очакваме с нетърпение процедурата да продължи по реда си", добави тя.
Според пожелал анонимност представител на министерството на правосъдието Мълър не е препоръчал никакви нови привличания под съдебна отговорност по разследването за намеса на Русия в изборите.
Председателят на комисията по разузнаването на Камарата на представителите Адам Шиф заяви, че ще бъдат изпратени призовки, ако докладът на Мълър - и съответният доказателствен материал - не бъдат предоставени на Конгреса за по-нататъшно запознаване с тях. Пред CNN демократът от Калифорния каза, че Конгресът има нужда да знае, както и страната. Той добави, че ако е нужно, ще призове Мълър и главния прокурор Бар, за да настоява за огласяване на доклада.
Демократите в Камарата на представителите сега виждат в разследването на Мълър отправна точка за своите разследвания срещу Тръмп и за намеса на Русия в изборите през 2016 г.
Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл заяви, че приветства края на разследването. Той добавя, че отдавна е бил на мнение, че Русия е съществена заплаха за американските интереси, и посочва, че се надява докладът на Мълър да помогне за информирани и по-добри усилия за защита на американската демокрация.
Главният прокурор Бар каза, че министерството на правосъдието не е пречило на Мълър да предприема каквито и да е действия при разследването си за руската следа.
Бар е длъжен да разкрие пред Конгреса всякакви случаи, при които той или заместник главният прокурор Род Розенстайн са решавали да не се изпълняват някакви действия, предложени от Мълър. В писмо до Конгреса Бар посочва, че по време на разследването не е имало „никакви такива случаи“, посочва още БТА.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и сенатор Чък Шумър (водещите представители на демократите в Конгреса) заявиха, че „задължително“ трябва целият доклад да бъде огласен.
Публичното му оповестяване поискаха и кандидатите за президентската надпревара на демократите, в частност Елизабет Уорън и сенатор Кори Букър.