Основните американски индекси завършиха петъчната сесия със спад, след като американското правителство публикува данни за заетостта, които не отговориха на очакванията и засилиха нарастващите опасения, че световната икономика може би се забавя, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза спад от 22,99 пункта и завърши седмицата на равнище от 25 450,24 пункта, а Exxon Mobil и Pfizer се представиха най-зле. Широкият измерител S&P 500 отписа 0,21% от стойността си до ниво от 2743,07 пункта, а секторите на енергетиката и потребителските стоки от неосновна необходимост регистрираха понижение. Технологичният показател Nasdaq Composite отбеляза спад от 0,18% до ниво от 7408,14 пункта.
Индексите започнаха сесията с рязко понижение, след което ограничиха загубите. Те отбелязаха и най-големия си седмичен спад от началото на годината. Основните индекси са загубили повече от 2% тази седмица. Nasdaq прекъсна 10-седмичната си печеливша сесия, а Dow записа втория си седмичен спад от началото на годината.
Американската икономика е добавила само 20 хил. нови работни места миналия месец, което е най-слабият месец от гледна точка на създаване на работни места от септември 2017 г. Анкетирани от Dow Jones икономисти очакваха 180 хил. нови работни места.
„Анемичните 20 хил. нови работни места през февруари неизбежно ще изострят повсеместните опасения от забавяне на икономическия растеж, така че ще е по-трудно да бъдем оптимисти за корпоративните печалби.Този доклад не дава много поводи за радост на инвеститорите“, казва Алек Янг, управляващ директор в компанията за глобални пазарни изследвания FTSE Russell.
Данните бяха оповестени на фона на нарастващи притеснения от възможно забавяне на световната икономика. Данни за Китай показаха, че износът му е намалял с 20,7% на годишна основа, доста под очакванията на анализаторите. Спадът заличава изненадващия скок през януари.
Слабите данни идват по-малко от 24 часа след като Европейската централна банка намали прогнозите си за растеж за икономиката на еврозоната и обяви нов кръг от стимули.
Седмичният спад идва на фона на нарастващите опасения, че повечето положителни новини на търговския фронт между САЩ и Китай може да са преувеличени. На този етап повечето инвеститори очакват двете страни да постигнат търговско споразумение по-късно този месец.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи леко до съответно 2,63% и 3,013%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава в късните часове с 0,31% до 97,36 пункта. Еврото поскъпва с 0,35% спрямо долара до 1,1232 долара за евро. Паундът поевтинява с 0,53% до 1,3014 долара за паунд, а спрямо йената доларът губи 0,38% от стойността си до 111,17 йени за долар.
На стоковите пазари цените на петрола намаляха, но успяха да ограничат загубите след обявяването на слабите данни за работните места в САЩ. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняха с 66 цента до 56 долара за барел. За седмицата те са напът да запишат ръст от половин процент. Контрактите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, отписаха 54 цента от стойността си до 65,76 долара за барел. Те са напът да постигнат седмичен ръст от приблизително 1%.
Американските фючърси върху златото се повишиха с 13,20 долара до 1299,30 долара за тройунция.