Американските пазари завършиха борсовата сесия в четвъртък с понижения, след като по-рано днес Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи прогнозата си за икономически растеж за 2019 г. и обяви нов кръг от стимули за банките в региона, разпалвайки тревогите за световната икономика, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 200 пункта (0,8%), достигайки ниво от 25 473,23 пункта. Понижения имаше и при книжата на Caterpillar и Walgreens Boots Alliance.
От своя страна широкият измерител S&P 500 също спадна с 0,8% до ниво от 2748,93 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite пък се понижи с 1,1% до ниво от 7421,46 пункта. Това е четвъртата поредна сесия на спадове за индексите.
Управителят на ЕЦБ Марио Драги заяви по-рано в четвъртък, че финансовата институция понижава прогнозите си за растеж до 1,1% от 1,7% през декември.
Банката също така обяви, че започва нов кръг от стимули за банките. През септември 2019 г. ще бъде дадено началото на нова поредица от целеви операции по дългосрочно рефинансиране (ЦОДР-III), които ще се провеждат веднъж на тримесечие, ще приключат през март 2021 г. и всяка ще бъде с двегодишен матуритет. ЦОДР-III е третата инжекция от стимули на ЕЦБ.
„Те на практика признават, че икономиката е омекнала доста“, посочва Питър Кардильо, главен пазарен икономист към Spartan Capital Securities. Това според него допринася само за едно – несигурността.
Позицията на ЕЦБ идва на фона на продължаващите опасения за възможно глобално икономическо забавяне. Канадската централна банка съобщи в сряда, че съществува „увеличена несигурност“ около бъдещите повишения на лихвените проценти, като в същото време брутният вътрешен продукт на Австралия нараства с темп от едва 0,2%. В САЩ Федералният резерв вече сигнализира, че ще бъде „търпелив“ с увеличаването на лихвите.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница конкурентни валути, нарасна с 0,85% до 97,69 пункта. Спрямо еврото доларът поскъпна с близо 1,1%, достигайки цена от 1,1181 долара за евро.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа спадна до съответно 2,643% и 3,031%.
В сряда стана ясно, че американският търговски дефицит продължава да е проблем въпреки опитите на президента Доналд Тръмп, който наложи серия мита срещу Китай именно с намерението да го свие. Въпреки това дефицитът на САЩ е достигнал 10-годишен връх през миналата година.
Въпреки това американските пазари продължават да имат силен ръст за годината, независимо от последните си понижения. За S&P 500 и Nasdaq той е от над 10%, докато при Dow е от над 9%.
Цената на петрола нарастна. Американският сорт WTI поскъпна с 0,6% до 56,56 долара за барел. От своя страна фючърсите върху международния бенчмарк Брент увеличават стойността си по-умерено с 0,24% до 66,15 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,1% до 1286,30 долара за тройунция.
преди 5 години А ние колко да отпишем днес?С това падащо евро и съответно и лев, скоро ще се радваме на добра инфлация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години 200 пункта не са кой знае какъв повод за радост. Виж ако бяха 2000 вече би било нещо по-приятно :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар