Американските пазари завършиха борсовата сесия в четвъртък на червена територия заради по-слабите от очакваното икономически данни за САЩ и продължаващата неяснота около търговските преговори между САЩ и Китай, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се раздели със 103 пункта (0,4%), достигайки ниво от 25 850,63 пункта.
По-широкият измерител S&P 500 отписа 0,35% и достигна 2774,88 пункта, като по-лошо представяне отчетоха секторите на енергията и здравеопазването.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite също се понижи с 0,39% до 7459,71 пункта.
Акциите на Nike поевтиняха с над 1%, след като баскетболния играч Заян Уилямсън повреди обувката си в началото на мач, вследствие на което той нарани крака си.
„Новините за митата водят пред всичко останало. Няма големи новини в сферата на търговията, така че пазарът работи с каквото има“, посочва Джей Джей Кинахан, главен пазарен стратег към TD Ameritrade.
Според данни на IHS Markit индексът на мениджърите по поръчките в производството се намалял до 53,7 пункта през февруари, което е и 17-месечно дъно.
В същото време Индексът на потребителското доверие на Conference Board се понижи за втори пореден месец през януари, което е първата подобна губеща серия от началото на 2016 г.
„Основните данни, които се влошават, ще започнат да имат отрицателен ефект върху цените на активите отново през следващите няколко тримесечия“, посочва Хюго Роджърс, главен инвестиционен стратег към Deltec International Group. „На този етап Фед може да направи и нещо повече от това само да чака“, допълва той.
Пазарите продължават да следят и случващото се на търговския фронт, където представители от САЩ и Китай проведоха нова среща във Вашингтон в четвъртък. По-рано днес стана ясно, че двете страни подготвят шест меморандума за разбирателство по структурни въпроси – принудителен трансфер на технологии и кражби онлайн, права върху интелектуалната собственост, сектор на услугите, валути, земеделие и търговски бариери, които не са свързани с мита. Въпреки това все още няма постигнат конкретен напредък и разговорите продължават.
Въпреки това нарастват спекулациите, че е възможно удължаване на крайния срок за влизането в сила на новите, по-високи американски мита върху китайски вносни стоки за 200 млрд. долара, който изтича на 1 март.
На петролните пазари цените на петрола поевтиняват. Американският сорт WTI намали стойността си с 0,47% до 56,89 долара за барел. От своя страна фючърсите върху международния бенчмарк Брент отписаха 0,18% до 66,96 долара за барел.
Златото също отбеляза по-значителна загуба от 1,65% до 1325,60 долара за тройунция.
Доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа нараства до 2,691% и 3,047%.
Доларовият индекс също се повишава с 0,17% до 96,62 пункта.