Американският кандидат за президент на Световната банка Дейвид Малпас иска да пренасочи фокуса на институцията към основната й мисия - излизането от бедността на най-бедните страни и намаляване достъпа до заеми на най-развитите икономики като Китай, съобщи Франс прес.
"Няма никакъв смисъл страните с най-високи приходи да получават ресурси на банката, когато най-бедните страни могат да ги използват по по-добър начин", обясни вчера Малпас пред журналисти в министерство на финансите. Това стана малко, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп го номинира за американски кандидат за президент на Световната банка.
По неписано правило САЩ, които са най-големият акционер на банката, определят кой да я управлява, докато европеец е начело на сродната й институция - Международния валутен фонд (МВФ), припомня БТА.
Все пак други кандидати могат да оспорят това негласно правило, макар че Малпас каза, че не знае дали има конкуренти. Той потвърди, че вече е получил "многобройни сигнали за подкрепа", като не пожела да назове страните акционери, за които става дума.
Малпас заяви, че ще "пътува много", за да представи кандидатурата си в Азия следващата седмица, най-вече в Китай и Япония, която е вторият по големина акционер в Световната банка.
Говорейки отново за желанието да реформира институцията за развитие Малпас се запита "защо Китай, втората по големина икономика в света, получава заеми, след като има стабилни капиталови пазари в Китай".
Малпас се защити от критиките, които напомниха, че е заклеймил в миналото "неефективността" на институции като Световната банка.
Той заяви, че е изказал това мнение през 2017 година и че оттогава Световната банка е извършила реформи , които вървят в правилната посока. Малпас увери, че е "поздравил банката за тези реформи" при изслушване в Конгреса през 2018 година.
Подобно на сродната си институция - Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка бе създадена през 1944 година на конференцията в Бретън Уудс в САЩ. Оттогава тя е финансирала над 12 000 проекта за развитие чрез заеми, безлихвени кредити и дарения. САЩ са най-големият акционер и в двете институции.