Wall Street успя да приключи на зелено след волатилна търговия в понеделник, докато инвеститорите следяха последните развития в търговските преговори между САЩ и Китай, а акциите продължиха ралито си от предишната сесия, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се покачи със 99 пункта, след като за кратко спадна с над 100 пункта. В даден момент 30-членният бенчмарк се покачи с над 250 пункта, с което достигна и най-високата си стойност за деня.
По-широкият S&P 500 записа увеличение от 0,7%, воден от сектора за потребителски стоки, който записва увеличение от 2,37%.
Технологичният индекс Nasdaq Composite напредна с 1,26%, след като акциите на Amazon поскъпнаха с над 3% и компанията се превърна в лидер по пазарна капитализация.
Енергийният сектор в S&P 500 бе сред най-добре представилите се в понеделник с ръст от 1,3%. Cabot Oil и Hess поведоха сектора, а акциите им поскъпнаха с по над 4%. Енергийните компании бяха подкрепени от увеличението на цените на американския петрол с 1,2%.
„Ефектът януари вероятно ще продължи, но пазарът ще остане непостоянен, докато търговските преговори продължават“, коментира Питър Кардило, главен пазарен стратег в Spartan Capital Securities. “Истински ключовото е търговията. Всеки сигнал, че търговските преговори вървят добре, може да прати пазара нагоре“.
Акциите на Amazon поскъпнаха, след като Pivotal Research Group постави рейтинг „купувай“ на компанията. Аналитичната компания заяви, че възможностите на Amazon тази година са „като цяло неограничени“, добавяйки, че цената на книжата ѝ може да скочи с 20%.
На облигационните пазари доходността по държавните ценни книжа леко се повиши в понеделник на фона на търговските преговори, стабилните данни за заетостта и коментарите от Федералния резерв от изминалата седмица.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се повиши до около 2,68%, а тази по 30-годишните държавни ценни книжа – до 2,983 процента.
На валутните пазари доларът отслабна, притиснат от нарастващите очаквания, че Федералният резерв ще удари пауза или ще спре цикъла от увеличаване на лихвените проценти. Еврото и швейцарският франк поведоха пред останалите валути.
Индексът на долара, измерващ стойността му спрямо кошница от валути, се понижи с 0,47% до 95,73 пункта, което е близо до най-ниското му ниво от две седмици и половина, отбелязано миналата седмица.
Еврото за сметка на това поскъпна спрямо щатската валута с 0,71% до 1,1474 долара, но йената отслабна до 108,70 йени за долар.
На суровинните пазари цените на петрола се покачиха в понеделник, възстановявайки се от най-ниските си нива за последната година и половина, достигнати през декември. Подкрепа оказаха квотната сделка на ОПЕК и стабилизиращите се фондови пазари.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI приключиха сесията с 56 цента, или 1,2%, нагоре до 48,52 долара за барел. Контрактите върху сорта Брент се покачиха с 27 цента, или около половин процент, до 57,33 долара за барел. През декември сортът стигна цена от под 50 долара, което бе най-ниското му ниво от юли 2017 г.
Златото също поскъпна, запазвайки се близо до шестмесечния си връх от предишната сесия. Фючърсите върху ценния метал се повишиха с 4,10 долара до 1289,90 долара за тройунция.