IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Със сделка за 74 млрд. долара започва годината за фармацевтичния сектор

Американската фармацевтична компания Bristol-Myers Squibb придобива конкурента си Celgene

15:56 | 03.01.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Американската фармацевтична компания Bristol-Myers Squibb е договорила закупуването на конкурента си Celgеne в сделка за 74 млрд. долара, която ще бъде осъществена в кеш и акции. Споразумението ще обедини двата производителя на лекарства срещу рак в едно от най-големите сливания във фармацевтичната индустрия в историята, съобщава Bloomberg.

Съгласно условията на предложената сделка акционерите на Celgene ще получат по една акция от Bristol-Myers Squibb и по 50 долара в кеш за всяка книга на Celgene, която притежават, сочи изявление на компаниите от четвъртък. Това оценява Celgene със 102,43 долара на акция, което представлява премия от 54% над цената на затваряне на акциите ѝ от 2 януари.

Книжата на Celgene поскъпнаха с над 30% до 87,20 долара в предпазарната търговия в Ню Йорк, а тези на Bristol поевтиняха с над 16% до 44 долара.

Сделката ще обедини две компании, които имат силно продавани лекарства срещу рак, но и които са изправени пред скептицизъм от страна на инвеститорите по отношение на перспективите си за растеж. Акциите на Bristol-Myers Squibb поевтиняха с над 15% през 2018 г., а тези на Celgene потънаха с над 41%.

Споразумението е най-голямото за Bristol под управлението на главния изпълнителен директор Джовани Кафорио и се случва, след като компанията претърпя известни неуспехи в имуно-онкологията – най-голямото ѝ звено.

Bristol е под натиск да диверсифицира портфолиото си. В момента тя генерира една четвърт от приходите си от лекарството срещу рак Opdivo, което е изправено пред конкуренция от продукта Keytruda на Merck & Co. Наскоро Кафорио заяви, че компанията ще потърси сделки, за да диверсифицира проектите си. В различни моменти през през последните години, докато Bristol се бореше с неуспехи от клинични изпитания, за самата нея се говореше като за цел за придониване.

Закупувайки Celgene, Bristol ще получи контрол над едно от най-успешните лекарства срещу рак през последните години – продукта за лечение на рак на кръвта Revlimid, което струва над 100 хил. долара годишно.

Въпреки успеха му акциите на Celgene бяха ударени през последната година и половина заради опасенията на инвеститорите, че компанията няма потенциален заместник на най-популярното ѝ лекарство. Очаква се Revlimid да срещне засилена конкуренция от генерични продукти през следващите години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още