Щатските борси записаха леки ръстове в първия ден търговия от новата година, след като доброто представяне на банките, технологичните и енергийните компании компенсираха опасенията за възможно забавяне на глобалната икономика, съобщава CNBC.
Индексът на Dow Jones Industrial Average завърши с 18 пункта нагоре, след като по-рано през сесията спадна с почти 400 пункта.
Широкият бенчмарк S&P 500 отчете увеличение от 0,1%.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа най-голям ръст - от 0,46%.
“Най-накрая започваме да виждаме как типа мислене „купувай при спад“ се прокрадва на пазара“, коментира Фил Бланкато, главен изпълнителен директор на Ladenburg Thalmann Asset Management. “Причината са оценките и базовите данни, които досега са доста добри, макар и леко слаби“.
„Мисля, че пазарът прие това, капитулира и оттук нататък ще се издигаме“, допълни той.
При най-ниските си нива на търговия основните индекси бяха с по над 1% надолу. Акциите на Facebook и Amazon поскъпнаха съответно с 3,5% и 2,5%, с което помогнаха на Nasdaq да преодолее спада си.
Банковият сектор също се възстанови от по-ранното си негативно представяне. Книжата на Goldman Sachs, Bank of America и J.P. Morgan Chase поскъпнаха с по над 1%.
Енергийните компании също допринесоха за изтласкването на Wall Street нагоре. Енергийният подиндекс в S&P 500 се повиши с 2,1%, воден от Cabot Oil и Schlumberger и от поскъпването на петрола.
Въпреки стабилните ръстове в понеделник S&P 500 и Dow Jones Industrial Average записаха спадове от съответно 6,2% и 5,6% за 2018 г. И двата показателя отчетоха най-големите си годишни загуби от 2008 г., когато се сринаха с 38,5% и 33,8% съответно. Nasdaq Composite изгуби 3,9% от стойността си през 2018 г. - най-лошата му година от десетилетие насам, когато се срина с 40%.
На облигационните пазари цените на държавните ценни книжа се повишиха след по-слабите от очакваното данни от Китай, Европа и САЩ, които подхраниха опасенията за икономическо забавяне през предстоящите месеци.
Доходността по 10-годишните държавни облигации стигна най-ниското си ниво от януари 2017 г., спадайки до 2,677 процента. Доходността по 30-годишните държавни облигации достигна 3,02 процента.
На валутните пазари доларът поскъпна спрямо еврото и паунда, започвайки силно новата година.
Еврото поевтиня с 1,11% спрямо долара след слабите производствени данни от Испания, Франция, Италия и Германия.
Цената на паунда пък записа подобно понижение, отчасти обръщайки ръста си от по-рано тази седмица.
Индексът на долара, който измерва стойността му спрямо кошница от валути, записа увеличение от 0,69% до 96,395 пункта.
На суровинните пазари цените на петрола също тръгнаха нагоре след слабото си представяне в търговията в Азия. Суровината бе подкрепена от сигналите за затягане на доставките от Саудитска Арабия, които компенсират рекордния добив в САЩ и Русия и слабите икономически данни.
Фючърсите скочиха с 5% по-рано в сесията, но не успяха да задържат изцяло ръстовете си в следобедната търговия.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI приключиха сесията в сряда на двуседмичен връх, повишавайки се с 1,13 долара, или 2,5%, до 46,54 долара за барел. Контрактите върху петрола сорт Брент записаха ръст от 1,13 долара, или 2,1%, до 54,93 долара за барел, след като по-рано се търгуваха дори за 52,51 долара за барел.
Златото обаче рязко поскъпна, достигайки най-високото си ниво от шест месеца насам. Фючърсите върху ценния метал завършиха с 2,80 долара нагоре до 1284,10 долара за тройунция.