Американските пазари започват борсовата сесия в понеделник с нови понижения, след като разпродажбите от миналата седмица тласнаха измерителя S&P 500 на ръба на мечия пазар, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва над 300 пункта (-1,36%) и достига 22 140,29 пункта. Широкият измерител S&P 500 се разделя с 1,43% до ниво от 2381,97 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отбелязва спад от 1,18 пункта до ниво от 6258,14 пункта
Миналата седмица Dow загуби 1655 пункта или близо 7%. Това бе и най-лошата седмица за индекса от октомври 2008 г. S&P 500 също отписа 7%, като понижението му спрямо рекордните му стойности по-рано тази година е в размер на близо 18%.
Традиционно след понижение от 20% или повече спрямо последните ръстове се смята, че започва мечият пазар. Nasdaq отчита спад от 22% спрямо рекорда си от август и официално е на меча територия.
В неделя финансовият министър на САЩ Стивън Манучин проведе телефонни разговори с ръководителите на шестте най-големи американски банки в опит да успокои разтревожените инвеститори, че финансовите пазари и икономиката функционират безпроблемно.
Според анализатора на Ed Mills Реймънд Джеймс телефонните разговори на Манучин „повдигат повече въпроси, отколкото отговори“. По думите му не е ясно каква е била истинската цел на разговорите, тъй като никой не изглежда да има притеснения, свързани с въпросите, за които Мнучин е искал да успокои пазарите.
В същото време в петък се появи информация в медиите, че американският президент Доналд Тръмп обсъжда възможността за отстраняване от поста на гуверньора на Федералния резерв Джером Пауъл, но по-рано през почивните дни Мнучин опроверга тези твърдения.
Миналата седмица Фед увеличи основната си лихва за четвърти път от началото на годината, а Пауъл намекна, че централната банка ще запази политиката си и през идната година
Декември традиционно е по-волатилен месец за акциите. През последния месец обаче Dow и S&P 500 са назад с над 12% и са напът да отбележат най-лошото си представяне за месеца от Голямата депресия през 1931 г.
Доходността по американските държавни ценни книжа намалява в понеделник. Доходността по 10-годишните облигации достигна 2,783%, а по 30-годишните – 3,023%.
Междувременно цената на петрола отново тръгна надолу. Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 2,24% до цена от 44,57 долара за барел. От своя страна фючърсите върху международния бенчмарк Брент отписват от стойността си 1,54%, достигайки цена от 52,29 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,89% до 1269,30 долара за тройунция.
Американските пазари ще приключат борсовата сесия в понеделник по-рано заради предстоящите коледни празници.
*Информацията е актуална към 17:15 ч.