Американските пазари завършиха борсовата сесия в понеделник със силни спадове на фона на нарастващите притеснения на инвеститорите, че плановете на Федералния резерв за увеличаване на лихвените проценти може да дойдат в повече на икономиката и фондовите пазари, съобщава CNBC.
Широкият измерител S&P 500 достигна до най-ниското си ниво за годината - 2545,95 пункта, отписвайки над 2%. С това бенчмаркът потъна под предходното си дъно от февруари, когато стигна 2532,69 пункта.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average спадна с над 500 пункта (2,1%) до ниво от 23 592,78 пункта, с което загубите му за последните два дни са над 900 пункта. Едни от най-губещите компании са Amazon и Goldman Sachs.
Dow и S&P 500, които се намират на територия на корекция, са напът да отбележат най-лошия си декември от Голямата депресия през 1931 г. насам, като и двата показателя са назад със 7%. За годината S&P 500 отписва над 4%.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite на свой ред се понижи с близо 2,3%, като акциите на Microsoft поевтиняха с близо 3%.
Индексът Russell 2000, който проследява представянето на по-малките компании, навлезе на меча територия със спад от 20% от своя 52-седмичен връх.
Една от основните причини за мрачното настроение на инвеститорите е очакваното увеличение на лихвените проценти от Федералния резерв за четвърти път за 2018 г. тази сряда. И макар опасенията за покачването да тревожат пазарите през цялата 2018 г., то те нараснаха значително през последния месец заради влошаването на очакванията за инфлацията и икономическия ръст.
„С увеличаващата се волатилност на фондовите пазари и признаците за забавяне на растежа отвъд Океана, нарастват и призивите Фед да спре с повишаването на лихвите“, посочва Дейвид Кели, главен международен стратег към JPMorgan Funds.
По-рано в понеделник американският президент Доналд Тръмп също поднови критиките си към политиката на централната банка.
В същото време т. нар. крива на доходността остава частично в инверсия, като доходността по 2-годишните американски облигации вече надвишава тази по 5-годишните.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа отбелязва спад до 2,859%, а по 30-годишните – до 3,115%
Днешните спадове са продължение на представянето на пазарите от петък, когато Dow отписа близо 500 пункта, а S&P 500 завърши със спад от 1,9%, достигайки най-ниското си ниво в край на сесия от април. Пониженията станаха факт, след като Китай отчете по-слаби от очакваното данни за ръст на индустриалното производство и продажби на дребно за ноември.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 5 години тва е атака срещу чайниците ве Импе ако не дигат тия лихви жълтурите ше ги изядат живи, Тромпета е просто в кофти момент там и в еббано време се е паднал, ФЕДа не са глупацци те много много добре знаят какво правят .... пазарот и без тва е балонясал ше послезне там с една хилка голема работа ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Все още нищо съществено не се е случило , за да търсим обяснения . Нормализацията на политиката продължава . Отделен е въпросът , доколко в нормална среда бизнесът може да оцелее , но и това не е тревожно , защото бизнес които не може да съществува при високи лихви , изобщо не трябва да го има . отговор Сигнализирай за неуместен коментар