Основните щатски индекси започват сесията разнопосочно, докато инвеститорите осмислят развитието около продължаващата търговска война между САЩ и Китай във волатилна седмица на Wall Street, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 55,46 пункта към стойността си и достига ниво от 24 582,73 пункта, а Caterpillar се представя най-добре. Широкият измерител S&P 500 също записва скромен ръст от 0,06% до ниво от 2652,04 пункта благодарение на повишението в секторите на недвижимите имоти и комуналните услуги. Технологичният показател Nasdaq Composite обаче е надолу с 0,23% до ниво от 7079,69 пункта.
В сряда Ройтерс съобщи, че китайски държавни компании са имали най-малко 500 хил. тона американска соя. Това е първата голяма покупка на американска соя от над шест месеца и е най-ясният сигнал до момента, че Китай планира да повиши усилията в подкрепа на забавящата се икономика.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще се намеси пред министерството на правосъдието по случая с главния финансов директор на Huawei Мън Уанджоу, ако това ще помогне за подобряването на американско-китайските търговски отношения. Мън беше арестувана по-рано този месец. Смята се, че случаят й може да навреди на търговските преговори между САЩ и Китай.
Книжата на General Electric поскъпнаха с над 10%, след като анализаторът от J.P. Morgan Стивън Туса повиши рейтинга им, като се позова на „по-балансиран риск при настоящите нива“.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа намалява до съответно 2,9% и 3,143% след съобщението на Европейската централна банка (ЕЦБ), че ще прекрати огромната си програма за количествени облекчения в края на декември. Това ще доведе до рязък спад на закупувания от ЕЦБ дълг от 15 млрд. евро на месец до нула.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,12% до 97,16 пункта. Еврото губи 0,14% от стойността си спрямо долара до 1,1353 долара за евро след решението на ЕЦБ да остави непроменен основния си лихвен процент. Спрямо йената доларът поскъпва с 0,34% до 113,66 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола нараства при нервна търговия в четвъртък след доклад, според който запасите от суров петрол на внимателно наблюдавания хъб за доставки в Къшинг, щата Оклахома, намаляват.
Международният бенчмарк Брент, добиван в Северно море, прибавя 30 цента към стойността си до 60,45 долара за барел. Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 29 цента до 51,44 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поевтиняват с 0,2% до 1246,90 долара за тройунция. В същото време цената на паладия достигна нов рекорд от 1252,74 долара за тройунция, подкрепена от трайния дефицит и надеждите за ново търсене от автомобилната индустрия.
*Материалът е актуален към 18,03 ч. българско време.