Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава в началото на петъчната сесия, а вниманието на инвеститорите е насочено към ключовата среща между президента Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин, предава CNBC.
Индексът, в който влизат 30 компании, губи 5,68 пункта от стойността си и достига ниво от 25 333,16 пункта, а книжата на Goldman Sachs поевтиняват най-много. Широкият измерител S&P 500 и технологичният показател Nasdaq обаче отбелязват лек ръст от съответно 0,16% и 0,11% до 2742,09 пункта и 6900,05 пункта. Борси
Очаква се Тръмп и Си Дзинпин да се срещнат в събота вечер и да обсъдят проблемите в областта на търговията между двете страни. Инвеститорите очакват с нетърпение срещата, тъй като се притесняват от последиците от американските и китайските мита върху глобалната икономика и корпоративните печалби.
Американският търговски представител Робърт Лайтхайзър заяви в петък, че очаква срещата да бъде успешна, като засили надеждите за постигане на примирие на търговския фронт между двете най-големи икономики в света.
На срещата обаче ще присъства и съветникът на Тръмп в областта на търговията Питър Наваро, известен с острата си позиция спрямо Китай. Той е смятан за конфликтна фигура по отношение на търговските отношения на Вашингтон и Пекин заради агресивното му отношение към втората по големина икономика в света.
Петък е и последният борсов ден за ноември. Ако не се стигне до големи разпродажби, двата основни индекса са напът да отбележат стабилен растеж за месеца. Dow се покачва с 0,9% през ноември, а S&P 500 добавя 1% към стойността си.
През декември обаче индексите може да са много по-волатилни, казва Брус Битълс, главен инвестиционен стратег в компанията Baird.
“В исторически план декември е силен месец от годината за акциите. На практика това е най-силният месец от годината за американските борси в абсолютно изражение. В 75% от случаите е регистрирано рали на индексите през този месец“, казва Битълс.
Dow е напът да регистрира най-големия си едноседмичен ръст от края на 2016 г., докато S&P 500 се готви да постигне най-голямото си седмично повишение от февруари.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа намалява до съответно 3,013% и 3,306%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се покачва с 0,39% до 97,14 пункта. Еврото губи 0,53% от стойността си спрямо долара до ниво от 1,1332 долара за евро. Спрямо йената доларът поскъпва с 0,07% до 113,55 йени за долар.
На пазарите на суровини цените на петрола се стабилизираха, след като очакванията, че ОПЕК и Русия ще договорят някаква форма на намаляване на добива идната седмица, балансираха натиска от набъбващите запаси.
Контрактите върху глобалния бенчмарк Брент поскъпват с 25 цента до 59,76 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI остават непроменени на ниво от 51,45 долара за барел. И двата вида контракти отбелязват ръст от около 1% тази седмица, което е първото седмично повишение от близо два месеца.
Американските фючърси върху златото поевтиняват с 0,63% на фона на поскъпващия долар до ниво от 1222,70 долара за тройунция.
* Материалът е актуален към 17,30 ч. българско време.