Щатските борси записаха положителна сесия във вторник, докато инвеститорите нетърпеливо очакват резултатите от междинните избори в страната, които могат да имат значително влияние за инвеститорите, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average скочи със 176 пункта, воден най-вече от Caterpillar и IBM.
Основният бенчмарк S&P 500 също завърши с 0,6% нагоре, а индустриалният и суровинният сектор се представиха най-добре.
Технологичният показател Nasdaq Composite приключи със ръст от 0,6%.
Повишенията обаче бяха ограничени, тъй като инвеститорите очакват повече яснота около изборите, преди да правят големи залози върху акциите.
Очаква се демократите да поемат контрола над Камарата на представителите от републиканците, които обаче пък вероятно ще запазят леко мнозинство в Сената. В исторически план пазарите обикновено се представят добре при така разделено правителство. От 1928 г. насам S&P 500 е имал средна възвръщаемост от 12%, когато Конрегсът е бил разделен, а републиканците са контролирали Белия дом.
Но „това са много различни избори и разделение може да не се окаже добро“ за пазара, коментира Джин Голдман, ръководител на проучванията в Cetera Investment Management. Според Голдман воденото от републиканците правителство е приложило ключови политики, които помагат на икономиката да се разрасне, а разделение ще доведе до забавяне на подобни политики в бъдеще.
На облигационните пазари доходността по двегодишните държавни ценни книжа се изкачи до най-високото си ниво от десет години. Доходността им стигна 2,924% - равнище, последно отбелязано на 25 юни 2008 г. Доходността по 10-годишните държавни облигации стигна 3,212 процента, а по 30-годишните ДЦК спадна до 3,426 процента.
На валутните пазари доларът като цяло остана без промяна през изборния ден. Индексът на долара, който измерва стойността му спрямо шест конкурентни валути, се повиши едва с 2 пункта до 96,3 пункта. Това може би подсказва, че пазарът е по-склонен да очаква победа за демократите в Камарата на представителите.
Еврото се търгуваше с леко повишение до 1,1412 долара – с около 0,05% над тазгодишния си рекорд от 1,130 долара, достигнат на 15 август.
Паундът обаче потъна, след като високопоставен представител на северноирланската партия на юнионистите заяви, че изглежда Великобритания ще напусне Европейския съюз без сделка. Валутата обаче успя да се възстанови частично от загубите си и последно се търгуваше за 1,3094 долара.
На суровинните пазари цените на петрола се понижиха във вторник, за кратко навлизайки на мечи пазар, след като САЩ позволиха на някои от най-големите клиенти на Иран да продължат да внасят петрол от страната, без да нарушават американските санкции срещу Ислямската република.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI приключиха сесията надолу с 89 цента, или 1,4%, до 62,21 долара за барел. Най-ниското ниво, което сортът достигна в рамките на деня, бе 61,31 долара, което е с над 20% под почти четиригодишния му връх от миналия месец от 76,90 долара за барел.
Фючърсите върху петрола сорт Брент пък се понижиха с 1,27%, или 1,7%, до 71,90 долара за барел, като по-рано стигнаха дори ниво от 71,18 долара за барел - с 18% под върха от октомври.
Златото също поевтиня във вторник. Цената му спадна с 0,39% до 1227,50 долара за тройунция.