Американските пазари започнаха борсовата сесия преобладаващо на зелена територия благодарение на финансовият сектор и силното представяне на Berkshire Hathaway, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average отбеляза ръст от 190,87 пункта (0,76%), достигайки ниво от 25 461,70 пункта. От своя страна широкият измерител S&P 500 нарасна с 0,56% до 2738,31 пункта.
Акциите клас Б на Berkshire Hathaway поскъпнаха с 4,7%, след като в края на миналата седмица конгломератът съобщи, че е изкупил обратно през август свои книжа за близо 1 млрд. долара. Финансовият сектор като цяло нарасна с 1,4%.
От своя страна акциите на Citigroup, Bank of America и J.P. Morgan Chase поскъпнаха със съответно 2,09%, 0,31% и 0,66%.
Ефект върху представяне на Dow имаха и книжата на Chevron, които увеличиха цената си с 3,7%.
На този фон Nasdaq composite завърши сесията на отрицателна територия със спад от 0,4% до ниво от 7328,85 пункта. Основна причина станаха книжата на Apple и Amazon, които поевтиняха със съответно 2,8% и 2,3%.
При Apple спадът се дължи на това, че Rosenblatt Securities понижи рейтинга на компанията заради очаквания за по-ниски продажби на телефони iPhone. От своя страна акциите на Amazon поевтиняха, след като президентът Доналд Тръмп заяви, че администрацията разследва търговеца за евентуални антитръстови нарушения.
Инвеститорите на Wall Street очакват и предстоящите междинни избори за Конгрес във вторник, които също биха могли да предизвикат сътресения на капиталовите пазари.
Очаква се Демократическата партия да си върне контрола върху Камарата на представителите, а републиканците да запазят слабо мнозинство в Сената. Подобен резултат се възприема като положителен за пазарите, тъй като американските акции традиционно се представят добре, когато има разделение на властта между партиите.
Ако републиканците запазят мнозинството си и в двете камари, то това би могло да даде на акциите краткосрочен тласък, тъй като ще бъде увеличен шансът за по-нататъшни данъчни съкращения.
„Има много новини, които инвеститорите ще трябва да пресеят тази седмица“, посочва Раян Науман, пазарен стратег към Informa Financial Intelligence, който посочва, че очаква повече волатилност с наближаването на изборния ден.
Инвеститорите продължават да са засегнати и от несигурността на търговския фронт. В понеделник китайският президент Си Дзинпин в своя реч отново се противопостави на протекционистките политики и обеща Китай да продължи да се отваря към света.
На стоковите пазари петролът поевтинява. Американският сорт WTI се търгува за 62,78 долара за барел, което е понижение на цената от 0,57%. Международният бенчмарк Брент достигна стойност от 72,72 долара за барел, което представлява спад от 0,15%.
Златото не отчете значителна промяна на цената си, като поевтиня минимално с 0,02% до 1233 долара за тройунция.
При американските държавни ценни книжа доходността намалява. По 10-годишните облигации тя е в размер на 3,195%, а по 30-годишните – 3,43%.
В навечерието на изборите в САЩ доларът отслабна. Доларовият индекс, който отчита силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, се понижи с 0,23% до 96,32 пункта. Миналата седмица достигна до най-високото си ниво от юни 2017 г. насам от 97,20 пункта