САЩ отказват да подновят търговските си преговори с Китай, освен ако Пекин не представи конкретни предложения в отговор на оплакванията на Вашингтон за принудителен трансфер на технологии и други. Това потвърдиха официални представители и на двете държави, цитирани от в. Wall Street Journal.
Условието заплашва да влоши настроението по време на предстоящата среща между американския президент Доналд Тръмп и неговият китайски колега Си Дзинпин, насрочена за края на ноември в рамките на Г-20.
И от двете страни има надежда, че срещата на най-високо равнище ще доведе до облекчаване на напрежението. Тя ще се проведе, след като от Белия дом заплашиха да въведат нов кръг от по-високи мита върху китайски стоки за над 200 млрд. долара.
Преговорите са в застой от средата на септември насам, когато китайски представители отмениха посещение във Вашингтон заради въвеждането на поредни по-високи мита върху стоки за 200 млрд. долара от страна на САЩ. Оттогава насам Пекин направи опити да поднови диалога включително и с директна молба към американския заместник-финансов министър Дейвид Малпас. Той обаче е отказал с подкрепата на търговския екип на Белия дом, посочвайки, че това може да стане само ако китайската страна представи официални предложения във връзка с притесненията на САЩ, посочват запознати.
Междувременно напрежението между двете страни преминава от полето на търговията към това на националната сигурност. Американският вицепрезидент Майк Пенс отправи в скорошна своя реч остра критика срещу Китай, обвинявайки страната в придобиване на чувствителна технология и конфронтационна военна позиция.
За Пекин представянето на официално предложение крие редица рискове, съобщават източници на Wall Street Journal. На първо място това ще разкрие преговорната позиция на Китай. В същото време властите в Пекин се притесняват, че Доналд Тръмп може да оповести публично направените предложения в популярния си профил в Twitter или с изявление в опит да накара Китай да направи отстъпки.
По думите на китайския посланик в САЩ Цуей Тиенкай Пекин иска да бъдат проведени повече дискусии, преди да направи каквито и да е било предложения. „Хората трябва да седнат заедно... и след това всяка страна трябва да направи свои собствени предложения“, посочи той в интервю.
преди 6 години Китайците ще си го преместят в другия крачол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години е, нямах предвид буквално - хехехе отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години То в част от техните барове все още може да влезнеш въоръжен, ако не с огнестрелно оръжие, поне с някой нож. Даже ако ножът надхвърля определен размер, изискването е да си го носиш запасан на видно място, че като почнат да с бият да е ясно кой с какво разполага. Трудно ще разберат обясненията :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години На американците някой трябва да им обясни, че когато влизаш в бара първо си оставяш пистолета в гардероба и, че когато правиш бизнес въоръжен може да постигнеш временен успех, обаче в дългосрочен план си губещ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар