Щатските индекси приключиха сесията във вторник с понижения след поредните отчети за третото тримесечие, този път представени от компаниите Caterpillar и 3M, които не успяха да оправдаят очакванията на инвеститорите, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average завърши деня с понижение от 0,34%, или 86 пункта, до 25 230,54 пункта, възстановявайки се частично след по-ранните часове на сесията, когато отчете спад от 548 пункта.
Широкият показател S&P 500 отметна 0,47% от стойността си до ниво от 2742,86 пункта.
Технологичният измерител Nasdaq Composite приключи сесията с понижение от 0,35 на сто до 7442,63 пункта.
Отчетът на McDonald’s за третото тримесечие, който надмина прогнозите на инвеститорите, помогна на Dow да компенсира част от загубите. Акциите на компанията, притежаваща верига за бързо хранене, поскъпнаха с 6 на сто през тази сесия.
Разочароващите отчети на Caterpillar и 3M обаче задържаха индексите на червена територия.
Акциите на Caterpillar поевтиняха с повече от 10% преди да приключи сесията. Компанията се оправда с повишените разходи за производство заради митата, наложени от администрацията на президента Доналд Тръмп върху широкия набор от вносни китайски продукти.
Размяната на мита между САЩ и Китай навреди на много американски компании, които използват импортни китайски суровини и материали.
„Изглежда, че се отдалечаваме от търговско споразумение между двете страни“, смята Арт Хогън, старши пазарен стратег в компанията B. Riley FBR.
Според него продължаващото търговско напрежение вече се отразява и върху действията на инвеститорите.
На пазара на държавни ценни книжа доходността по 10-годишните облигации се понижи до 3,169%, докато тази по 30-годишните американски държавни ценни книжа отчете спад до 3,367 на сто.
При валутните пазари индексът на долара, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути отметна 0,08% от стойността си, достигайки ниво от 95,94 пункта.
Британската лира поскъпна спрямо долара с 0,20 на сто, като се търгува за 1,2986 долара.
Стойността на еврото също се покачи, като единната европейска валута поскъпва с 0,07% спрямо долара до 1,147 долара.
На петролните пазари фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate поевтиняха с 2,93 долара до 66,43 долара за барел. Цената на международния бенчмарк Брент също се понижи с 3,70 долара, като сортът се търгуваше за 76,13 долара за барел.
Санкциите от страна на САЩ, насочени към иранския петролен износ, ще влязат в сила на 4 ноември. В този контекст Саудитска Арабия обеща да поддържа пазарите добре снабдени с петрол въпреки нарастващата изолация заради убийството на Кашоги.
Инвестиционната банка J.P. Morgan повиши прогнозата си за цената на Брент за 2019 г. до 83,50 долара за барел най-вече заради очаквания ефект от иранските санкции и намаляващия свободен капацитет за производство.
Цената на златото се повиши с 12.20 долара, достигайки тримесечен връх, като ценния метал се търгуваше при 1236,80 долара за тройунция.