По-добрите от очакванията темпове на растеж на британската икономика ще се забавят, освен ако производителността не се засили, заяви председателят на Федералния резерв за Сейнт Луис Джеймс Булард, цитиран от Bloomberg.
“САЩ вероятно ще се нуждаят от по-бърз ръст на производителността, за да се запазят сегашните реални темпове на БВП“, каза Булард в разговор в Сингапур. „Това е възможно, ако американските инвестиции се засилят, а разпространението на технологиите започне да подобрява бизнес процесите по-бързо“.
Булард, който е сред най-изразените защитници на по-хлабава парична политика във Фед, заяви, че по-бързият от очакваното ръст през последната година и половина е позволил на централната банка на САЩ да продължи с увеличаването на лихвените проценти, макар че инфлацията е по-ниска от прогнозите на Фед. В средата на 2017 г. широко следеният показател за ценовия натиск в САЩ неочаквано се понижи до 1,4%, преди да се възстанови до целта от 2% тази година.
Комисията по парична политика на САЩ гласува миналия месец да вдигне лихвите за осми път от три години насам и публикува прогнози, които показват, че очаква постепенните увеличения да продължат до 2020 г. Булард няма право на глас тази година, но ще има през 2019 г.
Според шефа на Фед за Сейнт Луис не е нужно да се продължава с увеличение на лихвените проценти.
„Добре сме там, където сме“, каза той в лекция за OMFIF Foundation City в Сингапур. „Имаме добро ниво на лихвите в момента. Имаме инфлационни очаквания, които са добре разположени около целта ни. Трябва да кажем, че отсега нататък ще реагираме спрямо данните. Това е разумното нещо за момента“.
Според него Фед добре знае какво се случва със световната икономика, включително на развиващите се пазари, и следи внимателно за онези фактори, които ще се отразят на американската икономика, например задълбочаването на търговския конфликт.
Макар че новото търговско споразумение между САЩ, Мексико и Канада изпраща правилното послание за търговските споразумения, Булард смята, че Пекин и Вашингтон упорито държат на позициите си, което ще затрудни постигането на подобно споразумение.
Продължителна и „по-широка търговска война“ ще се отрази „изключително негативно“ на глобалната икономика, каза той.