Американските борси бяха силно повлияни от постигнатия нов етап от предоговарянето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA), след като късно снощи САЩ и Канада подписаха договор, с които затвърдиха промените в тристранния пакт, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average приключи сесията с ръст от 192,90 пункта, или 0,73%, до 26 651,21 пункта, като с добри резултати се отчетоха компаниите Chevron и Boeing.
Широкият бенчмарк S&P 500 прибавя 0,36% към стойността си и завършва деня при 2924,59 пункта, подпомогнат от поскъпването на акциите на компаниите от енергийния и индустриалния сектор.
Технологичният измерител Nasdaq Composite отбеляза лек спад от 0,11 на сто до 8037,30 пункта.
Акциите на автомобилните концерни Ford и General Motors добавят съответно 0,8% и 0,6% към стойността си, като книжата на Boeing също отчетоха покачване на стойността си с 2,8%.
Акциите на производителя на електромобили Tesla поскъпнаха с цели 17% след борсовото рали, последвало споразумението между главния изпълнителен директор на компанията Илон Мъск и Комисията по ценните книжа и борсите. Мъск трябваше да се „откупи“ срещу 40 млн. долара, за да бъде прекратено делото срещу него.
В същото време General Electric отчете ръст в стойността на книжата си със 7,1 на сто, след като стана ясно, че компанията ще замени досегашния си изпълнителен директор Джон Фланъри с Лорънс Кълп.
По време на днешната сесия, която стартира с новината за преподписването на NAFTA от САЩ и Канада, имаше редица изказвания от страна на американския президент Доналд Тръмп и канадския министър-председател Джъстин Трюдо, които попаднаха във фокуса на борсите. Трюдо призна пред журналисти, че по време на преговорите Канада е трябвало да направи редица трудни отстъпи, за да се стигне до споразумение с Вашингтон. От своя страна Тръмп обяви, че митата върху алуминия и стоманата няма да отпаднат за Мексико и Канада, въпреки че обяви споразумението между трите страни за „най-важният търговски договор в американската история“.
На пазара на ценни книжа доходността по 10-годишните облигации отбеляза ръст с 0,029% до 3,085 на сто, докато тази по 30-годишните държавни ценни книжа се покачва до 3,238%.
При валутните пазари индексът на долара, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути се повиши с 0,18% до 95,30 пункта, докато канадският долар достигна 4-месечен връх, а еврото поевтиня спрямо долара с 0,27 на сто до 1,1577 долара.
При петролните пазари фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отбелязаха покачване с 2,3%, или 1,66 долара, до 74,91 долара за барел. Международният бенчмарк Brent също поскъпна с 1,9% до 84,30 долара за барел.