Администрацията на американския президент Доналд Тръмп се обръща към своите съюзници в Европа и Азия за сключването на търговски споразумения след поредното влошаване на отношенията с Китай заради новите реципрочни мита между двете страни.
В понеделник Тръмп подписа новия договор са свободна търговия с Южна Корея, увеличавайки през идната седмица усилията си за сключването на нови сделки, съобщава Wall Street Journal.
До сряда държавният глава се надява да убеди Япония да се включи в официални двустранни търговски преговори, част от усилията на администрацията в рамките на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Представители на Вашингтон също така имат планирани срещи със свои колеги от Европейския съюз в опит да се постигне напредък по рамката за разширяване на търговския обмен от юли.
„В допълнение към тази сделка ние работим по много други сделки – реципрочни сделки“, заяви американският президент след подписването на споразумението с Южна Корея.
Действията на Вашингтон идват, след като САЩ наложиха нов пакет от мита от 10% върху китайски вносни стоки на стойност 200 млрд. долара, на което Пекин отговори със свои налози върху внос за 60 млрд. долара. Очаква се американските власти да започнат разглеждане и на възможността за нови мита върху внос за 267 млрд. долара, с което на практика ще обхванат всички китайски стоки, продавани в САЩ.
Тазседмичните усилия на Тръмп съвпадат и с нов период на трудности в усилията на администрацията да пренапише Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Вашингтон иска Канада да се присъедини до 30 септември към постигнатия вече с Мексико договор, но преговорите с Отава пропаднаха миналата седмица заради неразбирателство по редица теми и трябваше да бъдат подновени в понеделник вечерта.
Администрацията също така е притисната и от напрежението около предстоящите междинни избори за Конгрес в началото на ноември, на които Републиканската партия на президента има реални шансове да загуби мнозинството си.
Подписаното вече споразумение със Сеул е част от опитите на Вашингтон да отговори на притесненията на бизнеса и избирателите за търговската политика на Белия дом. Преди подписването Доналд Тръмп заяви, че новият договор идва след дълго време и представлява „основно преправяне“ на досегашния, който описа като „много несправедлив“ за САЩ.
Що се отнася до европейските преговори, еврокомисарят по въпросите на търговията Сесилия Малмстрьом описа диалога със САЩ като „понякога мъчителен“, но въпреки това заяви, че се върви към постигането на „по-ограничено търговско споразумение“. Също така се готви и улесняването на вноса на газ от САЩ, както и облекчаването на бюрокрацията при търговията между двете страни.
„Нашите хора си говорят едни с други. Ще имаме друга среща през ноември“, заяви Малмстрьом, която се намира в Ню Йорк във връзка със заседанията на ООН и други срещи.
Еврокомисарят също така посочи и една област на прогрес, а именно обединяването на ЕС със САЩ и Япония за промяна на правилата на Световната търговска организация, за да се ограничат държавните субсидии на Китай в определени сектори, както и да се свие принудителният трансфер на технологии.
преди 6 години американосите се опитват да правят бизнес като заплашват с пистолет останалите играчи, който са имали неблагоразумието да правят с тях бизнес невъоръжени. това няма да продължи дълго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар