Американските пазари започват седмицата с понижения на фона на ескалирането на търговската война между САЩ и Китай с влизането в сила на нови мита и спирането на преговорите между двете страни, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбелязва спад от близо 125 пункта до ниво от 26619, 01 пункта, като книжата на McDonald's и 3M поевтиняват. Широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,35% и достига равнище от 2919,26 пункта. Същия спад записва и технологичният показател Nasdaq Composite до ниво от 7957,78 пункта. Намаляване на цената на акциите на Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet и Apple тласнаха Nasdaq надолу.
Wall Street Journal първи съобщи късно в петък, че Китай е отменил преговорите със САЩ в областта на търговията, след като двете страни си наложиха мита върху стоки на стойност милиарди долари. Техни представители трябваше да проведат среща за намаляване на напрежението, но WSJ информира, че Китай е отхвърлил предложение да изпрати две делегации във Вашингтон.
В понеделник влязоха в сила американски мита от 10% върху китайски стоки на стойност 200 млрд. долара. Те трябва да достигнат 25% до края на годината. Китай отговори, като въведе налози за над 5 хил. американски стоки на обща стойност 60 млрд. долара.
Спадът в понеделник идва, след като Dow и S&P 500 достигнаха рекорд в петък и отбелязаха стабилни седмични ръстове.
Въодушевлението на корпоративния фронт обаче ограничава загубите на по-широкия пазар. В събота Comcast предложи по-висока оферта от Twenty-First Century Fox от 39 млрд. долара за придобиването на британската телевизия Sky. В понеделник Sky препоръча на акционерите си да приемат предложението на Comcast.
В същото време SiriusXM обяви, че ще придобие Pandora в сделка за 3,5 млрд. долара. Първоначално книжата на Pandora поскъпнаха с близо 20% в предборсовата търговия, след което ръстът беше ограничен до около 12%.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до около 3,081%, а доходността по 30-годишните американски ценни книжа расте до 3,223%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатската валута спрямо кошница от шест конкурентни валути, отбелязва спад от 0,20% до 94,03 пункта. Еврото повишава стойността си спрямо долара с 0,26% до 1,1779 долара за евро, след като в неделя коалиционното правителство на канцлера Ангела Меркел разреши спора заради шефа на разузнаването в страната. Паундът постига ръст от 0,44% спрямо долара до 1,3132 долара за един паунд, след като британският министър за Brexit Доминик Рааб изрази увереност, че в крайна сметка Лондон ще постигне сделка с Европейския съюз.
На пазара на суровини петролът сорт Брент премина прага от 80 долара за барел и достигна 80,42 долара, или ръст от 2,06%, което е най-високото му ниво от ноември 2014 г. Това се случва на фона на затягането на петролния пазар и съобщението на лидерите на ОПЕК, че за момента не планират повишаване на добива.
Цената на златото остава стабилна, като американските фючърси върху ценния метал отбелязват ръст от 0,3% до 1,204,70 долара за тройунция.
*Материалът е актуален към 17,09 ч. българско време.