Основните щатски индекси приключиха сесията в сряда предимно с ръстове, а книжата на банките бяха подкрепени от по-високата доходност по държавните ценни книжа. Настроенията на Wall Street се разведриха и заради допускането на инвеститорите, че търговската война между САЩ и Китай няма да е с толкова лоши последици, колкото се смяташе досега, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average приключи търговията с ръст от почти 159 пункта до ниво от 26405,76 пункта, а Goldman Sachs се представи най-добре в индекса. Широкият измерител S&P 500 напредна с 0,13% до равнище от 2907,95 пункта, като книжата на финансовите компании скочиха с близо 2%. Технологичният индекс Nasdaq Composite обаче отбеляза минимален спад от 0,08% до ниво от 7950,04 пункта, а цената на акциите на Amazon, Netflix и Apple намаля.
Книжата на банките Goldman Sachs, Morgan Stanley и Bank of America поскъпнаха с близо 3%.
В сряда китайският премиер Ли Къцян заяви, че Китай е изправен пред по-големи затруднения да поддържа стабилна икономиката си. „Дълбоко интегрирана в световната икономика, китайската икономика неизбежно е засегната от значителните промени в глобалната икономическа и търговска среда“, допълни китайският премиер. Той обаче уточни, че Китай разполага с „достатъчно инструменти“, за да управлява тези затруднения.
„Търговските мита ще останат голямо притеснение не само за корпорациите, но и за пазарните участници и особено за тези професионални инвеститори, които никога не са преживявали търговска война извън това, което са учили в колежа“, казва Робърт Павлик, главен инвестиционен стратег в SlateStone Wealth.
Той допълва, че макар подходът на президента Доналд Тръмп към политиката в областта на търговията да е необичаен, „американската икономика е силна, приходите са стабилни, а доверието на потребителите и на инвеститорите остава високо“.
Книжата на Boeing поскъпнаха с 0,5%, докато тези на Caterpillar отбелязаха ръст от 2,5%. И двете компании са със силна експозиция на чуждестранни пазари.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до съответно 3,076% и 3,227%. По-рано през деня доходността по 10-годишните държавни ценни книжа достигна 3,09%, най-високото ниво от май насам.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатската валута спрямо кошница от шест основни валути, намалява с 0,13% до 94,53 пункта. Еврото добавя 0,08% към стойността си спрямо долара до 1,1673 долара за евро, а йената отбелязва спад от 0,11% до 112,24 йени за долар.
На пазара на суровини фючърсите върху американския лек суров петрол WTI завършиха сесията с ръст от 1,27 долара, или 1,8%, до ниво 71,12 долара за барел, най-високото ниво от началото на юли. Те бяха подкрепени от петия седмичен спад на запасите от суров петрол и силното местно търсене на бензин на фона на притесненията за доставките заради американските санкции срещу Иран, които ще влязат в сила през ноември.
В същото време цената на петрола сорт Брент нарасна с 1,3% и надхвърли 79 долара за барел след съобщение, че Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол в света, се чувства спокойна при цена над 80 долара за барел. Това говори, че страната няма да опита да повиши добива, за да намали цените.
Американските фючърси върху златото се повишават с 0,4% до ниво от 1,208,20 долара за тройунция.