IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Wall Street започва сесията с повишения благодарение на технологичния сектор*

Поскъпването на книжата на технологичните компании измества фокуса на инвеститорите от напрежението в търговията

18:11 | 11.09.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Щатските индекси започват сесията с ръстове, тъй като поскъпването на книжата на технологичните компании компенсира притесненията в областта на търговията, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добавя близо 10 пункта до ниво от 25 866,58 пункта, като 3M и Goldman Sachs се представят най-зле.

Широкият измерител S&P 500 добавя 0,08% към стойността си и достига равнище от 2879,10 пункта, а индустриалният и суровинният сектор изостават.

Технологичният измерител Nasdaq Composite също постига скромен ръст от 0,23% до ниво от 7941,85 пункта, тъй като Facebook, Amazon, Netflix и Alphabet успяха да изтрият първоначалните загуби.

Китай ще поиска разрешение от Световната търговска организация (СТО) за налагане на санкции срещу САЩ на фона на нарастването на търговското напрежение между двете най-големи икономики в света.

Миналия петък президентът Доналд Тръмп заяви, че е готов да наложи нови мига върху китайски стоки на стойност 267 млрд. долара. Американската администрация вече обяви, че ще въведе налози върху китайски стоки за 200 млрд. долара.

„Това разпали страховете в търговската област. Макар че може да получим добри новини от търговските преговори между САЩ и Канада..., изглежда, че по отношение на Китай новините отново ще са лоши“, каза Арт Хоган, главен пазарен стратег в B. Riley FBR.

Книжата на Boeing и Caterpillar, които са силно зависими от глобалната търговия, поевтиняват съответно с 0,2% и 0,8%.

Но загубите на широкия пазар са леко компенсирани, тъй като технологичните акции опитват да си възвърнат позициите. Цената на акциите на Netflix и Amazon се повишава съответно с 1,6% и 0,4%.

Apple също постига ръст от 0,3%, след като анализатори от UBS повишиха целевата си цена от 215 на 250 долара, като се позоваха на потенциала на бизнеса с услуги на компанията.

Технологичният сектор обаче все още отбелязва спад от над 2% от началото на септември, тъй като социални мрежи като Facebook и Twitter са изправени пред потенциално засилване на регулаторния натиск.

Безпокойството в областта на търговията наред със спада на технологичните акции в последно време помрачиха силните данни за икономиката. Националната федерация на независимия бизнес съобщи, че оптимизмът на малкия бизнес е скочил до рекордно ниво миналия месец, подкрепен от по-ниските данъци и смекчаването на регулациите.

Книжата на Tesla поевтиняха с 2%, след като анализатор от Nomura заяви, че в акциите на компанията вече не си струва да се инвестира.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа расте до съответно 2,961% и 3,105%.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на американската валута спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,05% до ниво от 95,20 пункта. Еврото поевтинява с 0,04% спрямо долара до ниво от 1,1586 долара за евро, а японската йена добавя 0,36% към стойността си до 111,50 йени за долар.

На пазара на суровини цените на петрола растат, тъй като американските санкции свиха износа на ирански суров петрол, като затегнаха глобалното предлагане въпреки усилията на Вашингтон да накара останалите страни производителки да повишат добива.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI добавят 16 цента до 67,71 долара за барел, а контрактите върху петрола сорт Брент поскъпват с 51 цента до 77,88 долара за барел.

Цената на златото остава почти непроменен, като американските фючърси върху ценния метал прибавят минималните 0,1% до 1201,60 долара за тройунция.

*Материалът е актуален към 17,30 ч. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:29 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още