IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Bank of America: Европа може да се окаже епицентърът на нова криза

От банката посочват, че това може да се окаже така, ако сътресенията на развиващите се пазари достигнат глобално ниво

13:45 | 11.09.18 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ако настоящото отслабване на развиващите се пазари се превърне в световна криза, то Европа може да се окаже нейният епицентър. Това предупреждават от американската Bank of America Merrill Lynch, цитирани от Bloomberg.

Европейските акции се представят по-зле от очакваното в последно време на фона на срива на валутите на развиващите се пазари и затегнатата ликвидност на долара. Със своята отворена икономика и високи нива на дълг регионът е по уязвим към проблемите на развиващите се държави и може да се окаже каналът, който да разпространи кризата и в САЩ.

Според стратега на банката Томи Рикетс Европа може да повтори случилото се с Япония в навечерието на азиатската финансова криза в края на 90-те.

„Ако кризата с валутите на развиващите се пазари стане глобална и обхване повече класове активи, смятаме, че стресът ще дойде от Европа, както дойде от Япония през 1998 г., преди да стигне американския бряг“, заяви той.

Според Рикетс рискът е в това, че нестабилността на развиващите се пазари ще предизвика разширяване на европейските корпоративни кредитни спредове – които са изкуствено подтиснати от програмата за количествени облекчения, с което ще засегнат и американските кредитни пазари и акции.

Друг риск се крие и в поскъпването на еврото, тъй като европейските инвеститори ще обръщат своите валути от развиващи се пазари и ще очакват по-строги условия за ликвидност в Европа, допълва още Рикетс. Това на свой ред ще доведе до натиск върху печалбата на компаниите в региона.

Очаква се Европейската централна банка да потвърди в четвъртък, че планира да започне забавяне на програмата за изкупуване на облигации от октомври, преди да увеличи лихвените проценти през есента на 2019 г.

 „По-слабо евро, положителен икономически глобален фон (особено при износа) и свиване на спредоведе представлява най-добрият коктейл за по-добро от очакваното представяне на европейските акции“, посочва Рикетс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 4
Иван Митев
преди 6 години
Същината на държавната грешка е Централна банка без защита срещу щети.Когато тази държавна грешка е прекратена ще е налична Централна банка със защита срещу щети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Харесва ми джендърското ти мислене, но по-интересно ми е в германия и по-скоро меркел какво мисли по въпроса ;-). За бойко да не говорим.Имаш ли някаква бегла престава колко ТИРа и хора минават на ден между ЕС и Турция и по-специално през България?Вариант за ембарго на турция не съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
red6
преди 6 години
Едно потенциално затваряне на Европейския пазар на Турция е проблем на Европа или на Турция? Да, и двете страни ще са губещи по този начин, но кой повече и то значително? ЕС? Да не говорим, че то солидна част от производството в Турция, което е износ към Европа всъщност е на фирми от ЕС/САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 4
Sandy
преди 6 години
Кризата в България предстои и тя ще е смазваща. Данните за състоянието на държавата са силно изкривени, изкуствено завишени, за да може царуването на сегашното правителство и кражбите в милиарди да бъде удължено във времето. То ще сдаде властта, но ще остави след себе си горящи пожари навсякъде, огън и пепел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 1
0pk
преди 6 години
Пропуснах ли момента, в който паричната грешка се оказа вярна и това доведе до необходимост от защита срещу щети?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 22
Иван Митев
преди 6 години
Същественият причинител за сегашните злокобни проблеми в Европейския съюз е работата на Европейската централна банка без защита срещу щети.Запазването на допусканата грешка подсигурява нови щети.Европейският съюз може да бъде спасен само при Европейска централна банка със защита срещу щети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 8
abdul
преди 6 години
Хаха, да видим как точно европа ще затвори пазара си за турция например.Този път валутната криза на развиващите се пазари може да се окаже такава за развитиЯ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още