Основните щатски индекси записаха понижения в петъчната сесия, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ са готови да наложат допълнителни мита върху китайски стоки на стойност 267 млрд. долара, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 79 пункта от стойността си до ниво от 25916,54 пункта. Dow прекъсна печелившата си серия в последните три седмици.
Широкият измерител S&P 500 отбеляза спад от 0,22% до равнище от 2871,69 пункта, като секторите на комуналните услуги и недвижимите имоти отчитат понижение от над 1%. Индексът отбелязва първата си негативна седмица от пет седмици насам.
Технологичният измерител Nasdaq също финишира на червена територия със спад от 0,25% до ниво от 7902,54 пункта, а книжата на Apple, Amazon и Alphabet поевтиняха. Това е четвърти пореден ден на спад за технологичния показател, което се случва за първи път от април, и е най-лошото му начало на септември от 2008 г. насам.
За седмицата Nasdaq се понижи с 2,6%, а S&P 500 и Dow загубиха съответно 1% и 0,2% от стойността си.
По-рано в петък американският президент Доналд Тръмп заяви, че митата върху допълнителни китайски вносни стоки са готови да влязат в сила, когато той поиска. Изявлението му дойде след изтичането миналата нощ на крайния срок за коментари относно митата върху други китайски стоки на стойност 200 млрд. долара.
„Митата върху стоки за 200 млрд. долара, за които говорим, може да влязат в сила много скоро в зависимост от това какво се случи с тях“, каза Тръмп. „Неприятно ми е да го кажа, но зад тези мита има други върху стоки на стойност 267 млрд. долара, които са готови да влязат в сила в краткосрочен план, ако искам“, допълни той.
Изявлението на Тръмп дойде, след като Wall Street Journal съобщи, цитирайки американски официални представители, че възможността САЩ и Китай да постигнат търговско споразумение намалява на фона на опитите на администрацията на Тръмп да предоговори Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА). В същото време Bloomberg News съобщи, че САЩ и Канада вероятно ще приключат седмицата без търговско споразумение.
„В момента има голяма несигурност на пазара“, заяви Комал Сри-Кумар, президент на компанията Sri-Kumar Global Strategies. САЩ до голяма степен проявяват устойчивост, но „надвисват сериозни буреносни облаци“, допълва той.
Тръмп каза още, че САЩ ще започнат търговски преговори с Япония, като отбеляза: „Ако не постигнем споразумение с Япония, тя знае, че това е голям проблем“.
Книжата на Apple поевтиняха с 0,6%, след като беше съобщено, че компанията е уведомила американските власти, че предложените мита върху китайски стоки ще се отразят на редица нейни продукти.
Wall Street беше подложен на напрежение и заради силните данни за заплатите, които подхраниха опасенията за затягане на паричната политика в САЩ. Средното почасово заплащане е нараснало с 2,9% на годишна база през август, което е най-големият скок от 2009 г. Американската икономика е добавила 201 хил. нови работни места миналия месец, което е повече от очакваното увеличение със 191 хил. работни места.
Федералният резерв вече повиши два пъти лихвените проценти тази година и се очаква да ги увеличи още два пъти до края на годината.
Книжата на Tesla поевтиняха с 9%, след като главният счетоводител на компанията Дейв Мортън подаде оставка. Мортън заяви в комюнике, че е напуснал заради „нивото на обществено внимание към компанията“.
На облигационните пазари силните данни за работните места повишиха доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа до съответно 2,939% и 3,102%.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на американската валута спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,38% до ниво от 95,39 пункта. В същото време курсът на еврото спрямо долара се понижава с 0,54% до ниво от 1,1558 долара за едно евро. Йената се възстановява след коментарите на Тръмп в областта на търговията и повишава стойността си спрямо долара с 0,20% до ниво от 110,96 йени за един долар.
На пазарите на суровини цените на петрола намаляват в трета поредна сесия на фона на силния долар, слабостта на фондовите пазари и по-ограничените от очакванията последици от тропическата буря Гордън за добива на петрол в Мексиканския залив.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се понижават с два цента до 67,75 долара за барел. Цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 0,71% до 77,04 долара за барел. WTI е напът за отбележи седмичен спад от над 3,5%, а Брент се насочва към загуба от 1,6%.
Американските фючърси върху златото се понижават с 3,90 долара до 1200,40 долара за тройунция.
преди 6 години Избрах Алтернатива Файненшъл за мой инвестиционен посредник, защото са много сигурни и имат лиценз от БНБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Nasdaq отбеляза най-лошото си начало на септември от 2008 г. насам От'ка Мъск Пропуши марихуана - флагмана на тяхната реклама/пропаганда бъгна. Търсят се заместници :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Американците са адски, ама адски добри. Контролирано изпускат напрежението, и накрая пак те ще са най-силните. Не може да има все нагоре и те много добре знаят това. Просто използват моментът по най-добрият начин. Евала! отговор Сигнализирай за неуместен коментар