Wall Street завърши борсовата сесия в понеделник на червена територия, като финансовата криза в Турция продължава да влияе върху настроенията на инвеститорите по света.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average се понижи с 0,5% (125,44 пункта) и завърши на ниво от 25 187,70 пункта. Акциите на Goldman Sachs и J.P. Morgan Chase поевтиняха с над 1% по време на сесията. Днешните резултати отбелязват и четвърти пореден ден на загуба за измерителя – най-дългата му поредица от юни насам.
По-широкият показател S&P 500 отчете спад от 0,4% до 2821,93 пункта, като сред най-зле представилите се бяха енергийният и суровинният сектор. Това е и първата четиридневна поредица на загуби за измерителя от март насам.
Бенчмаркът Nasdaq composite се понижи с 0,25% до 7819,71 пункта, въпреки ръстове при книжата на Amazon и Apple.
„Инвеститорите като цяло ще са по-предпазливи с наличието на история като турската“, посочва Дженифър Елисън от BOS. Според нея тя ще спира инвеститорите от „поемането на значителен риск за кратък период от време“. Въпреки това по думите й, погледнато в по-общ план върху цялостната картина, ситуацията се развива добре.
Турската лира, която за известен период от време в петък загуби над 20% от стойността си, достигна ново рекордно дъно в понеделник, преди да се възстанови леко.
Напрежението между САЩ и Турция се увеличи миналата седмица, след като турска делегация се завърна от Вашингтон без прогрес в преговорите за задържания в Турция американски пастор, обвинен в съпричастност към опита за преврат в страната от 2016 г.
Финансовите тревоги за стабилността на Турция доведоха и до увеличение на доходността по американските ценни книжа в първия ден от седмицата
Доходността по 10-годишните облигации достигна 2,875%, а тази по 30-годишните – 3,044%.
Цената на петрола също се намира на червена територия в понеделник. Фючърсите върху американския сорт WTI се търгуват с понижение от 0,44% до 67,33 долара за барел. Международният бенчмарк Брент поевтиня с 0,04% до 72,78 долара за барел.
Златото също е на червена територия. Цената му се срина с 1,5% до 1200,70 долара за тройунция.