Щатските индекси започват сесията с понижения на фона на поредното засилване на напрежението, след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп заплаши да наложи по-големи мита на Китай, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones губи 90 пункта до ниво от 25243,76 пункта, като Boeing и DowDuPont се представят най-зле. Широкият измерител S&P 500 също започва сесията на червена територия със спад от 0,23% до равнище от 2807,54 пункта, като енергийният и суровинният сектор изостават. Технологичният измерител Nasdaq отписва минималните 0,02% до ниво от 7705,85 пункта.
В сряда американската администрация съобщи, че президентът Доналд Тръмп е поискал от постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър да обмисли повишаване с 25%, а не с 10% на предложените мита върху китайски стоки за 200 млрд. долара.
Китайското министерство на търговията отговори на американското съобщение, като заяви, че „Китай е напълно подготвен и ще трябва да предприеме ответни мерки, за да защити достойнството на страната и интересите на народа, свободната търговия и многостранната система, както и общите интереси на всички страни“.
Книжата на големите износители Caterpillar и Boeing поевтиняват с над 1%, а цената на акциите на Deere също отписва 1,1%.
Пазарите в останалата част на света също записват понижения. Азиатските показатели Shanghai Composite и Nikkei 225 изгубиха съответно 2% и 1,03% от стойността си. В Европа Stoxx 600 отбелязва спад от близо 1%.
„Инвеститорите флиртуват с комбинация от лоши новини. Президентът Тръмп изглежда няма намерения да отстъпи, а китайците заплашиха да отговорят“, казва Питър Кардило, главен пазарен икономист в Spartan Capital Securities.
На корпоративния фронт сезонът на отчетите продължава, като в четвъртък DowDuPont и Aetna обявиха по-добри от очакванията резултати за второто тримесечие. Цената на акциите на Aetna остава непроменена, но книжата на DowDuPont поевтиняват с над 1%.
Цената на акциите на Tesla се повиши с над 10%, след като главният изпълнителен директор Илон Мъск съобщи, че компанията ще излезе на печалба през второто полугодие. Но Tesla обяви по-голяма от очакванията загуба за второто тримесечие.
Над 70% от компаниите от индекса S&P 500 са обявили резултатите си за второто тримесечие, като 78% от тях са надвишили прогнозите за печалбата си, сочат данни на FactSet.
Министерството на труда на САЩ съобщи, че броят на заявленията при безработица се е повишил до 218 хил., което е под очакванията на анкетирани от Ройтерс икономисти за 220 хил. заявления. Съобщението дойде, след като Федералният резерв остави непроменен основния лихвен процент, но повиши прогнозите си за американската икономика. Очаква се в петък министерството на труда да публикува месечния си доклад за работните места.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава съответно до 2,988% и 3,121%.
На валутните пазари новото напрежение в търговските отношения между САЩ и Китай се отрази на еврото, което отписва 0,32% от стойността си и се разменя за 1,1621 долара за едно евро. В същото време доларовият индекс спрямо кошница от шест основни валути се повишава с 0,32% до 94,93 пункта, след като миналата седмица достигна най-ниското си ниво от три седмици и половина.
Британският паунд отбелязва спад от 0,66% спрямо американския долар до ниво от 1,3037 долара за един паунд след решението на Английската централна банка да повиши лихвените проценти до най-високите нива от близо десет години насам.
Цените на петрола тръгват нагоре след два последователни дни на сериозни загуби на фона на изненадващото увеличаване на запасите на САЩ.
Саудитска Арабия, Русия, Кувейт и Обединените арабски емирства повишиха добива, за да помогнат за компенсирането на очакван спад на доставките на ирански суров петрол след влизането в сила на американските санкции по-късно тази година.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поскъпват с 29 цента до 72,68 долара за барел, след като отчетоха спад от 2,5% в сряда. Контрактите върху американския суров петрол WTI регистрират ръст от 57 цента, или близо 1%, до 68,23 долара след спада от 1,6% в предходната сесия.
Цената на златото остава стабилна в четвъртък, като американските фючърси върху ценния метал с доставка за декември поевтиняват с 0,21% до 1225 долара.
* Материалът е актуален към 17,30 ч. българско време