След колебливия старт от понеделник в днешната сесия щатските индекси отчитат повишаване, след като компанията Alphabet, собственик на Google, обяви резултатите си за тримесечието.
Технологичният индекс Nasdaq Composite отбелязва рекордно увеличаване след силните финансови резултати на Alphabet, покачвайки се с почти 1% до 7903,26 пункта.
Акциите на компанията поскъпват с 4,5 на сто, след като резултатите ѝ за тримесечието надминаха очакванията на пазарите. Анализаторите от Wall Street вече са много по-сигурни в напредъка на някои от сферите, в които се развива Alphabet – YouTube, автономните автомобили и облачните технологии.
Facebook и Amazon също отчитат добри резултати, като компанията на Джеф Безос отбелязва ръст в цената на акциите с 2,1 на сто.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се покачва със 140 пункта, като за това основна заслуга имат компаниите Boeing и Caterpillar.
Широкият индекс S&P 500 добавя още 0,7% към стойността си благодарение на ръста в цената на акциите при компаниите в сферата на информационните технологии и телекомуникациите.
акции
Компанията Eli Lilly също обяви резултати, които надминаха очакванията на анализаторите. Нейните акции поскъпват с 2,3 на сто малко след старта на сесията.
Стойността на акциите на Biogen се повишава с малко повече от 5,2% след обявяване на резултатите от тримесечието.
Вече 21,4 на сто от компаниите са представили своите резултати за второто тримесечие на годината, като 80,6% от тях са надминали прогнозите на пазарите.
Акциите получават тласък и от изявлението на Китай, че ще предприеме фискални действия за подсилване на своята икономика. Това повлия на световните пазари като цяло. В Европа индексът Stoxx 600 се повиши с близо 1%, докато шведският композит скочи с 1,5 на сто.
При облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски ценни книжа отново записват понижение съответно до 2,963 процента и 3,094 процента.
Цената на златото остава стабилна във вторник въпреки моментния спад при долара. Спот цената на ценния метал се търгува за 1 225,01 долара за тройунция, а американските фючърси върху златото с доставка през август остават стабилни на ниво от 1 225,70 долара за тройунция.
През днешния ден нарастват и цените на петрола заради увеличаващото се напрежение между САЩ и Иран. Това компенсира въздействието на ескалиращата търговска война, която повиши перспективата за по-бавни темпове на икономически растеж в глобален план, а оттам и за по-слабата нужда от енергия.
Цената на суровия петрол сорт Брент се понижава с 65 цента, или почти с 1%, до 73,71 долара за барел. Американският суров петрол WTI отчита повишаване в цената със 75 цента, или 1,1 процента, до 68,64 долара за барел.
При валутните пазари еврото се насочи към двуседмичен връх, след като проучванията показаха, че растежът на бизнеса в еврозоната остава силен, въпреки че заради страховете от разрастващата се търговска война валутата се търгува в тесни граници.
Доларовият индекс, който измерва стойността на американската валута спрямо кошница от други шест валути, отчита понижение с 0,25 на сто до 94,43 пункта.
Тъй като Федералният резерв на САЩ вероятно ще повиши лихвените проценти най-малко два пъти до края на годината, а Европейската централна банка едва ли ще направи това преди средата на 2019 г., търговците останаха предпазливи по отношение на перспективите пред еврото.
От друга страна японската йена не успя да задържи по-голямата част от по-ранния си ръст заради очакванията Японската централна банка през следващата седмица да стартира нов кръг от стимули за икономиката.
Очакванията за по-голям спад при офшорния юан се понижиха с половин процент и достигнаха до 13-месечно дъно, като китайската валута достигна равнище от 6,8448 юана за долар, което е най-ниското от юни 2017 г.
* Информацията е актуална към 17:20 ч. българско време.