Щатските индекси започват седмицата с понижения, докато инвеститорите очакват публикуването на резултатите за второто тримесечие на някои от най-големите технологични компании и ключови икономически данни, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 27,49 пункта от стойността си до ниво от 25 030,63 пункта, като 3M е най-зле представящата се компания в индекса. Широкият измерител S&P 500 също започва сесията на червена територия със спад от 0,18% до равнище от 2797,20 пункта на фона на пониженията в промишлеността и технологичния сектор. Технологичният измерител Nasdaq Composite отбелязва спад от 29,96 пункта до равнище от 7789,09 пункта.
Компанията-майка на Google, Alphabet, ще обяви печалбите си след края на борсовата сесия в понеделник, а Facebook и Amazon се очаква да публикуват резултатите си по-късно тази седмица. Технологичните акции се представят най-добре от началото на годината, като постигнаха ръст от 15,4% до затварянето на търговията в петък.
Днес обаче книжата на Alphabet поевтиняват с 0,2%, а тези на Facebook и Amazon поскъпват със съответно 0,6% и 0,2%.
До момента над 17% от компаниите, включени в индекса S&P 500, са обявили резултатите си за второто тримесечие, като 82% от тях надхвърлят очакванията на анализаторите, сочат данни на FactSet. Wall Street има високи очаквания за този сезон на отчетите, като анализаторите предвиждат годишен ръст от 20%.
„Все още сме в началото на сезона на отчетите за второто тримесечие, но за момента се очертава много добър цикъл“, казва Никълъс Колас, съосновател на компанията DataTrek Research. „Но се случва и нещо странно – анализаторите все още не повишават очакванията си за печалбите през третото тримесечие. В действителност те са малко по-ниски, отколкото в края на юни“, допълва той.
„Нашето очакване засега е, че ще се стигне до ревизия, тъй като все повече компании обявяват резултатите си и анализаторите включват всички данни в очакванията си за бъдещите печалби“, отбелязва Колас.
Hasbro обяви по-добри от очакванията печалби в понеделник преди началото на търговията, в резултат на което акциите на компанията поскъпват с над 12%. Halliburton обяви печалба за второто тримесечие, която отговаря на очакванията на анализаторите, но книжата й поевтиняват с над 1%.
Wall Street очаква и обявяването на данните за БВП на САЩ през второто тримесечие в петък. Според прогнозите американската икономика е постигнала ръст от 4,1%, сочат данни на Ройтерс.
Цената на акциите на Fiat Chrysler отбелязва спад от над 3%, след като Серджо Маркионе се оттегли от поста на главен изпълнителен директор заради здравословни проблеми. Шефът на Jeep Майк Манли ще замени Маркионе начело на компанията.
Книжата на Tesla загубиха 3,2% от стойността си, след като Wall Street Journal обяви, че компанията моли някои от доставчиците си да възстановят част от предходни плащания.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски ценни книжа записа леко понижение до съответно 2,887% и 3,028%.
Цената на златото се насочи към най-ниското си равнище от една година насам на фона на силния долар. Спот цената на ценния метал отписа 0,38% от стойността си до 1 226,27 долара за тройунция, като се приближи до едногодишното дъно от 1 211,08 долара. Американските фючърси върху златото с доставка през август също се понижиха с 0,32% до ниво от 1 227,20 долара.
От средата на април златото е загубило 10% от стойността си, като е тласкано надолу от ръста на стойността на американската валута.
Враждебните коментари, които си размениха американският президент Доналд Тръмп и иранският му колега Хасан Рухани доведоха до повишаване на цената на петрола. Тя беше повлияна и от 24-часовата стачка на служителите на три петролни и газови платформи в британската част на Северно море.
Цената на суровия петрол сорт Брент се повиши до 74,50 долара за барел, след което намаля до 73,59 долара. Американският лек суров петрол WTI поскъпна с 84 цента, или 1,2%, до 69,10 долара за барел.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на американската валута спрямо кошница от шест основни валути, се задържа на ниво от 94,46 пункта, като отстъпи спрямо едногодишния връх от 95,656 пункта, достигнат на 19 юли.
Японската йена не успя да задържи част от ръста, постигнат по-рано през деня, след като брокерите консолидираха позициите на фона на съобщенията, че централната банка на страната обсъжда орязване на голямата си програма за количествени облекчения.
Курсът на йената спрямо американския долар се повиши с 0,13% до равнище от 111,24 йени за един долар.
*Информацията е актуална към 16,55 ч. българско време