Акциите на технологичните компании начело с Netflix и Amazon поевтиняват и тласкат целия пазар надолу, след като още корпорации обявиха резултатите си за второто тримесечие съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones губи 22,28 пункта от стойността си и достига равнище от 25 042,08 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписва 5,63 пункта от стойността си до ниво от 2 792,80 пункта. А технологичният измерител Nasdaq Composite отбелязва спад от 42,21 пункта до 7 763,51 пункта.
Книжата на Netflix поевтиняват с над 13%, след като компанията обяви по-слаб от очакванията растеж на абонатите си. Гигантът в стрийминга на видео съобщи в понеделник следобед, че абонатите му в САЩ са нараснали с 670 хил. през предходното тримесечие, докато в международен план те са се увеличили с 4,5 млн. Анализатори, анкетирани от StreetAccount очакваха ръст на абонатите в САЩ с 1,23 млн. души и с 5,11 млн. на новите международни абонати.
Цената на акциите на други технологични компании също започва сесията със спад. Книжата на Facebook поевтиняват с 0,8%, тези на Amazon също бележат спад от близо 1% заради технически проблеми в началото на ежегодния Prime Day на компанията. А цената на акциите на Alphabet, намалява с 0,7%.
Технологичните компании са най-добре представящият се сектор на пазара тази година, като постигнаха ръст от близо 15% до затварянето на борсовата търговия в понеделник. Освен това шепа технологични компании са отговорни за над 80% от ръста на S&P 500 тази година.
Извън технологичния сектор сезонът на отчетите продължава, като Goldman Sachs обяви по-добри от очакванията печалби. Банковият гигант съобщи също, че Дейвид Соломон ще поеме ролята на главен изпълнителен директор от Лойд Бланкфейн от 1 октомври.
Johnson & Johnson и UnitedHealth също надхвърлиха прогнозите за печалбата си, като цената на акциите на първата компания нараства с 2,4%.
Началото на сезона на отчетите е страхотно, казва Ник Райх, главен изпълниелен директор на The Earning Scout. „Досега над 80% от компаниите, включени в индекса S&P 500, които са обявили резултатите си, надхвърлят очакванията за печалбата си“, допълва той.
Цената на златото намаля с 0,62% до 1,232,37 долара за тройунция, като достигна най-ниското си ниво от юли миналата година. Ценният метал е загубил около 5% от стойността си тази година.
На петролните пазари разпродажбите от вчера продължават и във вторник на фона на отслабването на притесненията от нарушаване на доставките и преместването на вниманието към нарастващия добив и потенциалните вреди за ръста на световната икономика от търговския спор между САЩ и Китай. Американският лек суров петрол поевтиня с 56 цента или близо 1% до 67,50 долара за барел, а петролът сорт Брент поскъпна с 12 цента до 71,96 долара за барел.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски ценни книжа се повишава до 2,86%, а тази по 30-годишните американски ценни книжа леко намалява до 2,965%.
Доларът добавя 0,3% към стойността си до 94,79 пункта спрямо кошница от шест основни валути. В края на юни той достигна най-високото си ниво от 12 месеца насам и отбеляза скок от над 5% в последните три месеца. Курсът на американската валута спрямо японската йена се повишава с 0,53% до 112,87 йени за едн долар, като доближи най-високото си ниво от шест месеца насам от 112,80 йени за един долар, постигнато на 13 юли.
Еврото и британският паунд бележат слаб спад спрямо долара. Единната европейска валута загуби 0,18% от стойността си до 1,1688 долара за едно евро. В същото време паундът отписа 0,60% до 1,3154 долара за един паунд.
*Материалът е актуален към 17,10 ч. българско време