Близо година и половина след встъпването си в длъжност правителството на президента Доналд Тръмп успя да попълни един от най-важните за САЩ дипломатически постове, след като Сенатът единодушно одобри бившия шеф на Тихоокеанското командване Хари Харис за посланик на страната в Южна Корея, предаде Ройтерс.
Очаква се Харис да заеме новия си пост в началото на юли. Тази ключова позиция е вакантна от влизането на Тръмп в Белия дом през януари 2017 г.
Адмиралът в оставка става посланик в момент, когато Южна Корея и САЩ работят в тясно сътрудничество за убеждаването на Севера Корея да се откаже от програмата си за ядрени оръжия, която сега застрашава САЩ.
Харис е роден в Япония. Майка му е японка, а баща му - американец. Като глава на Тихоокеанското командване в Хавай, на негово подчинение са били 28 500 американски военнослужещи в Южна Корея - ключов американски съюзник.
На изслушване в Сената този месец Харис подкрепи идеята за "пауза" в американските военни учения с Южна Корея, която президентът Тръмп обяви веднага след историческата си среща със севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Според Харис прекъсването ще осигури време "да се види дали Ким се отнася наистина сериозно към своята част в преговорите".
Първоначално Харис беше предложен от Тръмп за посланик в Австралия, но през април той беше помолен от Майк Помпейо, сегашния държавен секретар на САЩ, вместо това да поеме поста в Сеул поради активизирането на дипломатическите усилия за решаването на кризата със Северна Корея.
Освен Северна Корея, Харис ще трябва да се справи с деликатния въпрос за уреждането на търговските отношения на страната си с Южна Корея, които Тръмп нееднократно е определял като несправедливи.
/БТА/