Щатските индекси се понижиха в понеделник, тъй като избухването на потенциална търговска война между двете най-големи икономики в света САЩ и Китай тревожи инвеститорите на Wall Street, обобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones записа пета подред загуба, отчитайки спад със 103,01 пункта. В рамките на индекса най-зле се представи Intel, чиито акции се разделиха с 3,38% от стойността си.
Широкият показател S&P 500 се придвижи в посока надолу с 0,21%. Технологичният измерител Nasdaq запази нивото си на затваряне от предишната сесия, катопървоначалната му загубата му беше компенсирана от доброто представяне на Amazon. Акциите на технологичния гигант достигнаха най-високия си връх, отчитан някога.
Книжата на Boeing и Caterpillar поевтиняха с по 0,9%. Двете компании се смятат за показател за състоянието на световната търговия, имайки предвид големия им отвъдморски бизнес.
Настроенията на пазара в понеделник бяха доминирани от напрежението в търговията между САЩ и Китай.
В петък Белият дом обяви мита от 25 процента върху вносни стоки от Китай на стойност 50 млрд. доларазаради "нечестни търговски практики". В отговор Китай заяви, че от 6 юли ще прилага мита от 25% за американски стоки, включително соя и електрически автомобили на стойност 34 млрд. долара. Друг списък с вносни американски стоки на стойност 16 млрд. долара ще бъде подложен на преглед преди да бъде приложен.
„Има много проблеми, свързани с митата. Първо и основно е това, че те облагодетелстват много по-малко хора, отколкото тези, на които вредят“, посочва, Ед Ярдени, президент и главен инвестиционен стратег на Yardeni Research. „Тяхната цел е да стимулират заетостта в индустриите, които се облагодетелстват от подобен протекционизъм, но те незабавно увеличават цените на защитените стоки за всички потребители“, допълва експертът.
Докато инвеститорите търсят сигурност, доходността по американските държавни облигации намалява. Доходността по 10-годишните облигации се понижи до 2,91%, а по двегодишните – до 2,545%.
„Протекционизмът е реален риск, като отношенията в НАФТА и по линията САЩ-Китай изглеждат по-лоши, отколкото преди няколко месеца. Въпросът сега е колко голямо ще бъде въздействието върху икономиката“, коментира Ерик Ласчели, старши икономист в RBC Global Asset Management.
Във вечершните часове еврото поскъпна спрямо долара с 0,05% до 1,1616 долара. Фючърсите върху американския суров петрол отчитат повишение в цената си с 1,12%, докато сортът Брент поскъпва с 2,51%. Златото също се движи на зелена територия, повишавайки стойността си с 0,20% до 1281,10 долара за тройунция.
Вижте и коментара на пазарния анализатор Сю Кийнан от Bloomberg Ню Йорк за Bloomberg TV Bulgaria.