Щатските борси започнаха последната сесия за седмицата със спадове, след като администрацията на Тръмп обяви, че налага мита от 25% на китайски стоки за до 50 млрд. долара, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average спада с почти 150 пункта, а Caterpillar и Boeing се представят най-зле в рамките на бенчмарка.
Основният показател S&P 500 се понижава с 0,4%, а технологичните и индустриалните компании изостават най-много.
Технологичният индекс Nasdaq composite също отписва 0,4% от стойността си.
В петък американският президент Доналд Тръмп каза, че мерките ще засегнат китайски стоки, „които съдържат индустриално значими технологии“, без да конкретизира продуктите. Той добави, че новите мита се налагат заради „кражбата на интелектуална собственост и технологии от Китай, както и заради други нечестни търговски практики“.
Тръмп заяви още, че САЩ ще наложат още мита върху китайски стоки, ако азиатската страна отговори със собствени мита срещу американски продукти.
„Разбирам, че крайната цел на нашата митническа политика е да разтърсим нещата и да се опитаме да отворим чуждите пазари, но не съм сигурен, че сме по-близо до постигането на тези цели, когато и ние самите биваме ударени от мита“, казва Питър Буквар, главен инвестиционен директор в Bleakley Advisory Group.
Китай отговори на новината от Белия дом. Китайският министър на търговията заяви, че страната ще наложи мита в същия мащаб срещу САЩ.
На пазара на облигации доходността спадна в резултат на новината. 10-годишните държавни ценни книжа се търгуват за 2,92%, а по краткосрочните двегодишни държавни облигации – за 2,55%.
На валутните пазари доларът също поевтиня след новината. Индексът на долара, който измерва стойността му спрямо конкурентни валути, се понижи с 0,15% до 94,79 пункта. Спрямо йената зелената валута също намали стойността си, достигайки 110,58 йени.
Еврото обаче укрепна след вчерашния си спад в цената вследствие на решението на Европейската централна банка да сложи край на програмата си за количествено облекчаване. Последно то се разменяше с 0,35% нагоре до 1,1608 долара.
На пазара на суровини петролът продължава да поевтинява. Фючърсите върху петрола сорт Брент се понижават с 1,66 долара, или 2,19%, до 74,28 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 1,11 долара, или 1,66%, до 65,78 долара.
Златото последва същата тенденция. Цената му отново спадна под границата от 1300 долара - до 1287,60 долара за тройунция.
* Данните са актуални към 17:10 ч. българско време.