Американските антитръстови власти обявиха във вторник, че са готови да одобрят покупката на Monsanto от Bayer за 66 млрд. долара, след като германската компания се е съгласила да продаде част от бизнеса и активите си на стойност 9 млрд. долара, за да се справи с опасенията за конкуренцията, съобщава Financial Times.
Споразумението, което изисква одобрението на съда, е „най-голямото продаване заради сливане, договаряно някога от САЩ“, се посочва в изявлението.
Oдобрението, зависещо от договорките, изчиства последното голямо регулаторно препятствие пред обвързването. Сделката, първоначално обявена през 2016 г., изиска одобрението от антитръстовите органи на няколко страни, включително Европейската комисия, която одобри сделката с условие за някои продажби по-рано тази година.
Отстъпките, предложени от Bayer като част от процеса на одобрение в САЩ, като цяло са същите, с които компанията си подсигури подкрепата на ЕК. Базираният в Брюксел регулатор заключи, че след продаванията „ще има ефективна конкуренция и иновации в семената, пестицидите и дигиталното земеделие след това сливане“.
Тогава Bayer се ангажира с продажбата на ключови части от бизнеса си със семена и други бизнеси за около 7,6 млрд. евро на германската група за химични материали BASF.
BASF ще придобие активите като част и от американското споразумение, посочва щатското министерство на правосъдието.
„Без договорените продажби предложеното споразумение вероятно ще доведе до по-високи цени, по-ниско качество и по-малко избор сред широк спектър от семена и продукти за защита на посевите“, заяви министерството.
Сред продаваните активи са бизнеси, в които Bayer и Monsanto се конкурират директно, включително бизнеса с памук и соеви семена на Bayer, както и бизнеса с хербицида Liberty, който е прекият конкурент на Roundup на Monsanto.
Съгласно споразумението Bayer ще се раздели и с част от интелектуалната си собственост и проектите си за проучвания и развитие.