Администрацията на американския президент Доналд Тръмп притиска своите европейски партньори за налагането на по-сурови санкции срещу Русия. Според Вашингтон липсата на действие от страна на Европа забавя американските усилия за ограничаване на опитите на Москва да подкопава западните демокрации чрез кампании за дезинформация и кибератаки.
Това съобщава вестник Financial Times, позовавайки се на свои източници от Вашингтон и Брюксел.
Противопоставяйки се на възприятието, че ръководството на САЩ е по-меко спрямо Кремъл, американски държавни представители посочват, че искат Европа да предприеме координирани действия срещу руски „държавни и недържавни актьори“.
Изданието посочва още, че за тази цел американски делегации са посетили Брюксел и Лондон, притеснени от това, че Русия би могла да се опита да използва трансатлантическите разногласия относно иранското ядрено споразумение и плановете на САЩ да наложат мита върху вноса на стомана и алуминий.
Според високопоставен съветник в Конгреса обаче европейските сили е малко вероятно да се впечатлят от относително ниското ниво на американската делегация, в която има технически експерти но не и представители на държавния секретар Майк Помпейо.
„Ако се намирате на другия край на масата (за преговори -бел. ред.) няма да приемете (делегацията) сериозно“, посочва източникът, според когото за САЩ ще е трудно да убеди Европа.
Европейският съюз е разделен по отношение на това дали трябва да бъдат въвеждани нови санкции срещу Русия. В същото време през април Вашингтон въведе нов пакет от ограничения, насочени срещу руски олигарси. Администрацията на държавния глава се опитва да покаже, че приема сериозно руската заплаха, въпреки неяснотите около отношенията на самия Тръмп с Москва.
Междувременно европейски дипломати посочват, че страните от ЕС не биха могли да поддържат по-агресивното темпо на САЩ спрямо Русия, включително и с налагането на по-сурови санкции.
„В момента не виждам много възможности“, посочва един от европейските дипломати, според когото Европа сега е прекалено разединена.
Според друг американски представител Вашингтон се опитва да постигне доброволна подкрепа от Европа, което рано или късно ще стане.
преди 6 години Твърде си глyпaвичък зада го разбервш... иначе и аз не съм виждал нито един Нобелист дето е милиардер или президент!... не в трудно да срещнеш по умен от рижака!По темата, Не е много умно в този момент да се гъбаркаш с основния ти съюзник... да го настроиш срещу теб!. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Прекрасни новини. Американската външна политика ще докара DAX до най-големия му срив от ниво 13 000 до ниво от 3000 и предизвика банкова криза в еврозоната и най-доброто от цялото нещо е ще има капиталов контрол и хеликоптерни пари в еврозоната, но това няма значение, понеже, че тези пари и без това няма да струват нищо така или и иначе.... За нас българите това са добри новини, защото сривът в цените на активите в еврозоната ще приближи българите по стандарт на живот до западно-европейските народи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години На баба ти хвърчилото "феноменален играч" - феноменалем им-бе-цил е тръмполината. Повтаря едно към едно политиката на късната римска империя. И води САЩ към забвение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Значи Европа тръгва да прави бизнес с Иран - не може, санкции. Прави бизнес дълги години с Русия, санкции след цирка с Украйна, сега искат още санкции. Добре, значи американските санкции трябва общо взето да ги плаща Европа. Понеже бизнес с Иран и с Русия САЩ почти нямат. Идват два логични въпроса - санкциите дали не са всъщност срещу Европа? И Европа с кого да прави бизнес - с Марс?И за капак на всичкото отгоре - вместо да правят американците компенсации при двустранната търговия, те се чудят какви мита и санкции да набият?! Е това ако не е наглост...Но да, явно са верни двете неща - дето В. Нюланд каза "Фък ИЮ" и че твърдението, че с приятели като Тръмп врагове не ти трябват... отговор Сигнализирай за неуместен коментар