Wall Street стартира последния ден от седмица с понижения, след като напрежението между САЩ и Китай натежава на настроенията на инвеститорите, а двете страни продължават преговорите си за развитието на търговията, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average единствен сред водещите измерители леко се повишава – с 0,03%, а Intel се представя най-зле в рамките на бенчмарка.
Основният показател S&P 500 е надолу с 0,18%, а секторите на технологиите и на потребителските стоки изостават най-много.
Технологичният индекс Nasdaq composite също спада с 0,3%.
В четвъртък двете най-големи икономики в света започнаха втория си кръг от преговори. Президентът Доналд Тръмп обаче каза пред репортери, че се съмнява в успеха на преговорите.
По-късно се появиха твърдения, че Китай ще предложи намаление на търговския излишък със САЩ за 200 млрд. долара. Твърденията обаче бяха бързо оспорени от говорител на китайското министерство. „Този слух не е верен. Това мога да потвърдя за вас“, каза той. „Доколкото разбирам, съответните консултации продължават и са конструктивни“.
„Всички новини, които получаваме по търговията, са в развитие, за съжаление“, коментира Арт Хоган, пазарен стратег в B. Riley FBR. “Освен ако не си в стаята, трудно е да разбереш как ще протекат тези преговори“.
На пазара на облигации доходността по 10-годишните държавни ценни книжа отново тръгна надолу, макар че остава близо до седемгодишния си връх. В момента тя е на ниво от 3,085 процента, а по двегодишните ДЦК достигна 2,553 процента.
На валутните пазари еврото се насочва към пети пореден ден на поевтиняване спрямо долара, което ще бъде първата подобна серия от 2015 г. Негативното движение на европейската валута се дължи на политическата несигурност в Италия, която продължава да тревожи инвеститорите.
Стойността на еврото се понижава с 0,27% до 1,1763 долара.
В същото време доларът бележи добро представяне, като индексът, измерващ стойността му спрямо шест конкурентни валути, отчита ръст от 0,29% до 93,66 пункта. Спрямо йената щатската валута също поскъпва до 110,88 йени.
На пазара на суровини петролът тръгна в противоположна посока. Фючърсите върху американския суров петрол WTI се понижават с 11 цента, или 0,15%, до 71,38 долара за барел, а върху петрола сорт Брент се вдигат с 3 цента, или 0,04%, до 79,33 долара за барел.
Златото обаче отново поевтинява – с 0,05% до 1288,80 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 17:15 ч. българско време.