Американските индекси започнаха сесията в четвъртък с понижения след поевтиняването на акциите на Cisco Systems, съобщи CNBC.
Dow Jones изтрива100 пункта, а S&P 500 е надолу с 0,3%, след като финансовият сектор се насочи надолу. Технологичният Nasdaq също се понижава с 0,3%.
Книжата на Cisco понижиха цената си с повече от 4%, след като компанията обяви по-слаби от очакваното продажби за ключовите си услуги. Компанията е и най-зле представящата се до този момент от състава на Dow.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа е нараснала над 3,1% за пръв път от 2011 г. насам, докато тази при двугодишните облигации се движи около най-високите си нива през последното десетилетие.
„Чувствителността около лихвените проценти е най-значителният негативен фактор за този период“, коментира Майкъл Шаул, председател и главен изпълнителен директор на Marketfield Asset Management.
Инвеститорите разпродават на фона на страховете, че ускоряващата се инфлация може да накара Федералния резерв да затегне валутната политика по-бързо, отколкото очаква пазарът.
Wall Street също така гледа към Вашингтон в очакване на новини от втория кръг търговски преговори между САЩ и Китай. Американските и китайските официални представители показаха, че разликата между двете страни обаче е значителна.
„Американската страна заяви, че иска да намали дефицита в рамките на ограничен период от време. Това не е нещо, което правителството може да направи чрез административна намеса, затова мисля, че не е реалистично и не е логично“, заяви Уей Дзиенгуо, изпълнителен директор на Китайския център за международни икономически обмени.
Напрежението между САЩ и Китай се увеличи през последните месеци, след като и двете страни си наложиха мита върху част от износа.
САЩ също така забраниха на компаниите да изнасят стоки на китайската технологична компания ZTE. Напрежението предизвика притеснения, че двете най-големи световни икономики биха могли да стигнат до търговска война.
В неделя обаче президентът Доналд Тръмп обеща да помогне на ZTE "да се върне бързо в бизнеса" в знак, че напрежението може да се успокои.
В макроикономически план първоначално подадените молби при безработица в САЩ растат над очакванията през седмицата, приключваща на 12 май. Сезонно коригираните данни показват увеличение на броя на молбите с 11 хил. до 222 хил. Консенсусната прогноза на анализаторите също беше за ръст, но до 215 хил.
*Данните са актуални към 17:10 часа