САЩ искат да постигнат търговско споразумение с Китай. Заявката за това идва от икономическия съветник на Белия дом Лари Къдлоу в навечерието на новия кръг от търговски преговори между Пекин и Вашингтон, които трябва да започнат тази седмица в американската столица.
В интервю за Politico, цитирано от Ройтерс, Къдлоу посочи още, че подкрепя американския финансов министър Стивън Мнучин в усилията му да постигне разбирателство с китайските власти, както и необходимостта от предприемане на действия по въпроса.
„Той се опитва да постигне споразумение, подкрепям го в това с цялото си сърце, като предполагам, че това ще е добра сделка“, посочи икономическият съветник, но допълни, че все още няма постигнато никакво споразумение.
По думите му както Китай, така и САЩ трябва да понижат митата си „колкото се може повече“ и да премахнат бариерите пред търговията. „Свободна и открита търговия – смятам, че това е решението“, допълни той.
По-рано във вторник американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че търговските преговори с Китай продължават, въпреки че не пропусна отново да обвини Пекин в това, че с години страната е правила „стотици милиарди долари годишно от САЩ“.
Къдлоу посочи пред Politico, че САЩ не искат да се стига до търговска война с Китай.
Срещата тази седмица идва след кръг от търговски преговори между американски и китайски представители в Пекин по-рано този месец, по време на който двете страни не можаха да постигнат споразумение по дългия списък с изисквания на САЩ.
Междувременно по-рано днес европейският комисар по въпросите на земеделието Фил Хоган заяви, че Европа продължава да се тревожи за съпътстващите щети, които може да ѝ бъдат нанесени при евентуална ескалация на търговския конфликт между Вашингтон и Пекин.
По време на кръг от срещи с китайски правителствени представители тази седмица еврокомисарят също така призова Пекин да продължи да осигурява достъп до своите пазари на европейско говеждо месо, искайки допълнително разяснение за новите китайски криетрии за безопасност на храните.
Европа, както и САЩ, се притесняват, че предложените нови разпоредби, които изискват сертификати за безопасност на всички вносни стоки, дори и тези с нисък риск, ще се отразят на търговията за милиарди долари с втората по големина световна икономика.
Разпоредбите трябваше да влязат в сила миналия октомври, но Пекин се съгласи на отсрочка от две години, за да имат компаниите повече време за приспособяване.
преди 6 години май това беше целта, сег аКитайците ще клекнат и ще има честна търговия ... може би! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Искате китайците да ви чистят в хотелите и да ви мият зад.ни.ците, ама май изтървахте влака и сега трудно ще го настигнете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар