IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тръмп намекна за възможно завръщане на САЩ в ТРР

Президентът заяви, че това е възможно, но само при предоговаряне на условията

11:18 | 13.04.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ биха се присъединили отново към споразумението за Транстихоокеанско партньорство (Trans Pacific Partnership – ТРР), но само ако бъдат предложени „значително по-добри“ условия от тези, договорените преди това, съобщава Ройтерс.

Неговите коментари в Twitter дойдоха само няколко часа, след като стана ясно, че президентът е заявил пред републикански сенатори, че е поискал американският търговски представител Робърт Лайтизър и икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу да подновят преговорите по договора.

В своето съобщение в социалната мрежа, което дойде по време на борсовата сесия в Азия, Тръмп заяви, че страната му ще се включи отново в ТРР, само ако сделката е „значително по-добра от тази, предложена на президента (Барак – бел. ред.) Обама“. Държавният глава също така припомни, че Вашингтон има двустранни споразумения с шест от единадесетте страни от ТРР и работи върху сключването на такова с Япония.

Политици от региона реагираха на възможното завръщане на САЩ към договора със скептицизъм.

„Ако това е вярно, ще го приветствам“, заяви пред репортери японският финансов министър Таро Асо в петък преди официалното изказване на президента. По думите му Тръмп е човек, който „може да каже нещо различно следващия ден“.

Новозеландският премиер Джасинда Ардърн посочи, че пред завръщането на Вашингтон ще има предизвикателства. По думите ѝ, ако страната иска да се присъедини отново, то това ще постави началото на един изцяло нов процес.

Основна цел на ТРР, което в момента се състои от 11 държави, е премахването на търговските бариери между някои от най-бързо разрастващите се икономики в азиатско-тихоокеанския регион, както и като отговор на китайското икономическо и дипломатическо влияние. С идването си на власт през 2017 г. Тръмп извади САЩ от договора с мотива, че той може да застраши работните места в САЩ. Но дори и преди това участието на Вашингтон се възприемаше като малко вероятно заради опозицията в американския Конгрес.

Въпреки изтеглянето на САЩ останалите 11 страни по договора продължиха сътрудничеството си, като в процеса бяха премахнати някои от главите за инвестиции, държавни поръчки и интелектуална собственост, които бяха ключови за Вашингтон.

ТРР включва и Мексико и Канада, които в момента са в процес на предоговаряне със САЩ на условията по Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА).

Един от основните стълбове на предизборната кампания на Тръмп беше именно противопоставянето на многостранните търговски договори, като според президента двустранните сделки са по-добри за американския бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:16 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още