Политиката на вдигане на лихвите в САЩ започна още при Йелън, а наскоро чухме заявки от новия председател на Федералния резерв Джером Пауъл за три повишения до края на годината. Това означава, че ще започнат да се напрягат бизнеси, които съществуват само заради ниските лихви. Има сериозна опасност от рецесия. Това коментира Георги Ганев, икономист и преподавател в Софийския университет, в последното издание на Boom&Bust по Bloomberg TV Bulgaria.
Ганев направи преглед на паричната теория и лихвените проценти в рамките на трите основни школи - кейнсианската, австрийската и новата институционална.
"В момента централното банкерство в света е изцяло доминирано от кейнсианска идеология. Тя твърди, че намаляването на лихвите е полезно за икономиките, защото стимулира икономическата активност, и ако не беше то, нещата щяха да са много по-зле", посочи Ганев.
"Австрийската икономическа школа твърди точно обратното - че лихвените проценти са изключително важен координационен механизъм. Когато целият пазарен сигнал бъде унищожен изкуствено с едно властово решение, тогава хората получават фалшиви сигнали", допълни той.
По думите на Ганев, ако лихвеният процент се държи изкуствено нисък, тогава ще се спестява по-малко, отколкото той подсказва. Когато бизнесът започне да инвестира в производствен капацитет, за да достави тези бъдещи стоки, които ще бъдат потърсени заради това спестяване, а това така и не се случва, се стига до криза в икономиката.
Целия разговор вижте във видеото